AB, zorunlu olmayan personelinden Etiyopya’yı terk etmesini istedi

Avrupa Birliği (AB), zorunlu olmayan personelinden çatışmaların sürdüğü Etiyopya’yı terk etmelerini istedi.

AB Sözcüsü Nabila Massrali, AB personelinin yanı sıra Etiyopya ve Afrika Birliği’ndeki AB misyonlarında kalan yerel personel için güvenlik önlemlerinin artırılacağını söyleyerek, “Üye devletlerimiz tarafından verilen talimatlar doğrultusunda ve koordinasyon içinde, zorunlu olmayan personel ve ailelerinin ülkeyi terk etmelerini istedik” dedi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Etiyopya’daki çatışmanın başkent Addis Ababa’ya yayılması halinde mezhepsel şiddete dönüşebileceği ve Ağustos’ta Kabil Uluslararası Havaalanı’nı saran kaos sahnelerini anımsatan göç dalgasına yol açabileceği konusunda uyardı.

Girffiths, çatışmaların Addis Ababa’ya ulaşması ve ülke genelinde mezhepsel şiddete dönüşmesi halinde Etiyopya’nın sosyal dokusunun parçalanacağını söyledi.

Başbakan Abiy Ahmed, ordu kamplarına yönelik isyancı saldırılara yanıt olarak, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ne (TPLF) karşı Kasım 2020’de askeri operasyon başlattı.

BM tahminlerine göre, Kasım 2020’de çatışmanın patlak vermesinden bu yana binlerce insan öldü, iki milyon kişi yerinden oldu ve yüz binlerce insan kıtlık benzeri koşullara sürüklendi.

İnsani yardım kuruluşları, Etiyopya’da artan ihtiyaçlara yanıt vermek için çabalıyor ve krizin derinleşmesine karşı acil durum planları hazırlıyor.

Çatışma, yaklaşık bir ay önce TPLF’nin başkente giden stratejik bir otoyol üzerinde bulunan Dessie ve Kombolcha kasabalarının kontrolünü ele geçirmesiyle keskin bir viraja girdi.

Çatışmalar şu anda biri Debre Sina yakınlarında olmak üzere üç cephede devam ediyor.

Şarku’l Avsat