Abdullah er-Rabiah’ın Corinne Fleischer ile Riyad'da yaptığı görüşmeden bir kare

Dünya Gıda Programı yetkilisi Suudi Arabistan’ın Yemen’de gıda güvenliğini sağlamadaki rolüne övgüde bulundu

Dünya Gıda Programı, Suudi Arabistan’ın sağladığı cömert yardımın Yemen’deki insani kriz için büyük bir olumlu fark yarattığını ve bölgedeki gıda güvenliği sorununun istikrara kavuşturulmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Dünya Gıda Programı Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Corinne Fleischer, Riyad’daki Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’nin genel merkezine yaptığı ziyaretin ardından şunları söyledi:

“Suudi Arabistan, yalnızca dünya çapındaki projelerimize ve açlık ve gıda güvensizliği çeken insanlara çok önemli ve hayati katkılarda bulunduğu için değil, aynı zamanda gıda güvensizliğiyle mücadele konusunda Kral Selman Yardım Merkezi’nin uzmanlığını bir araya getirerek çalıştığımız için Dünya Gıda Programının çok önemli bir ortağıdır. Ancak bu şekilde insanların hayatlarında gözle görülür bir etki bırakabiliriz.”

Fleischer, Kral Selman Yardım Merkezi’nin 2018’den bu yana Dünya Gıda Programı’nın Yemen’deki faaliyetlerini desteklemek için 1 milyar dolar yardım sağladığına dikkat çekerek, bu katkının Yemen’deki insanların yaşam koşullarında büyük bir fark yarattığını ve özellikle bu yıl programı etkinleştirdiğini vurguladı. Daha önce destek eksikliği nedeniyle kesintiye uğrayan yardımlarının artırılması ve çok hızlı bir şekilde aynı seviyeye getirilmesi, nüfusun gıda güvenliği durumunun istikrara kavuştuğunu ve yeniden tam gıda yardımlarını aldıklarını gösteriyor.

Fleischer, Kral Selman Yardım Merkezi’nin Dünya Gıda Programı’nın Ürdün’deki Suriyeli mültecilere yönelik verdiği desteği destekten yararlanan insanların yarısına erzak kesintisi yapılmak üzereyken takviye ederek devam etmesini sağladı. Kral Salman Yardım Merkezi’nin cömert katkıları sayesinde, Dünya Gıda Programı’nın yardım faaliyetlerine aynı seviyede devam edebildiğini söyleyerek, mültecilerin zorlu insani koşullarla ancak Kral Salman Yardım Merkezi’nin yardımıyla başa çıkabildiğini belirterek, iki taraf arasındaki güçlü ve yakın işbirliğini övdü.

Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi Danışmanı ve Kral Selman İnsani Yardım Merkezi Genel Direktörü Dr. Abdullah er-Rabiah, merkezin Riyad’daki merkezinde Corinne Fleischer ile bir araya geldi. Görüşmede Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki Dünya Gıda Programıyla insani yardım ve yardım alanlarında işbirliği, ortak koordinasyon ilişkilerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanması ve etkilenen topluluklarda açlık ve yoksulluğun ortadan kaldırılması konuları konuşulurken, taraflar Yemen’de yürütülen gıda projelerindeki son gelişmeleri de ele aldı.

Ayrıca Kral Selman Yardım Merkezi, dün Sokotra şehrinin Hadibo ilçesinde ihtiyaç sahibi 3 bin 564 aileye 63 ton 558 kilo gıda kolisi dağıtarak Yemen halkına yardımda bulunmaya devam etti.

Yardım merkezi ayrıca Şebve şehrinin Ataq, Usaylan ve Bayhan ilçelerinde 4 bin 900 koli, Lahj şehrinin Al-Maqatirah ilçesinde 8 bin 350 koli, Ma’rib Valiliği’ndeki Ma’rib Bölgesi’nde 4 bin 410 koli hurma dağıtımı yaparak Yemen’in çeşitli şehirlerindeki muhtaç ailelere, yerinden edilmişlere ve yetimlere toplamda 17 bin 660 aileye gıda desteği sağlamış oldu.

Bu, Yemen’deki merkez tarafından uygulanan ve çeşitli valiliklerdeki yerinden edilmiş ailelere gıda yardımı sağlamayı ve dağıtmayı içeren gıda güvenliği projesi kapsamında yer alıyor.

Ayrıca Kral Selman Yardım Merkezi, Pakistan’ın Belucistan eyaletinin Mastung ilçesindeki ihtiyaç sahibi gruplara bin 700 kışlık giysi dağıttı. Pakistan’daki yardım merkezinin uyguladığı kışlık giysi dağıtım projesinin bir parçası olarak toplamda 11 bin 900 kişiye yardım sağlanmış oldu.

Şarkul Avsat