Aktivistlerin sosyal medya platformlarında paylaştığı fotoğrafta Filistinli gencin aracıyla kontrol noktasına çarptığı görülüyor.

İsrail, kontrol noktalarını araçla saldırı girişimlerine karşı güçlendirecek

Filistinli bir genç İsrail’e ait kontrol noktasına saldırdı ve bir askeri yaraladı. İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Issawi Frej Filistin barış sürecini canlandırma talebinde bulundu.

İsrail Bölgesel İşbirliği Bakanı Issawi Frej, Filistin barış sürecindeki donukluğun devam etmesinin risklerine ve bunun sebep olacağı ümitsizliğe karşı uyararak, süreci canlandırma talebinde bulunurken, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise ordu güçlerine ‘yarı intihar’ saldırısı anlamına gelen araçla ezme girişimleriyle mücadele için askeri noktaları güçlendirme talimatı verdi.

Gantz’ın talimatı, Nablus kentinde ikamet eden 16 yaşındaki bir Filistinli gencin Tulkarem kentinin güneyindeki askeri kontrol noktasına saldırması ve bir askeri ezerek yaralamasının ardından geldi. Askerlerin olay sırasında ateş açması sonucu aracı süren Muhammed Nidal Yunus isimli Filistinli genç şehit düştü. Gencin babası Nidal Yunus, İsrail’in olayla ilgili aktardığı bilgileri yalanlayarak, oğlunun gecikmesi üzerine gece yarısı geç saatlerde (01.00 ila 02.00 arasında) onu aramak için dışarı çıktığını ve o sırada onu telefonla arayan ‘işgal ordusunun’ bir subayının kendisinden eve dönmesini istediğini söyledi. Baba Yunus, “Ona (İsrailli subaya) oğlumu aradığımı ve hemen eve dönmemin mümkün olmadığını söyledim. O da bana Muhammed’in yanlarında olduğunu belirtti ve şehit olduğuna dair hiçbir şey söylemedi. İşgal ordusundan bir gücün evimi işgal etmesi ve ciddi bir arama yapması ihtimaline karşı eve döndüm” dedi.

İsrail ordusu, ön soruşturma raporuna göre gencin babasına ait Kia marka aracı sınır kapısının üzerine saatte 90 kilometre hızla sürdüğünü söylüyor. Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Amir Eshel, sınır kapısına giderek, oradaki muhafızlarını övdü. Eshel, “Muhafızlar, tıpkı onları eğittiğimiz gibi hızlı hareket etti ve olaya saniyeler içinde son verdiler. Olayın koşullarını araştırıyoruz ve muhafızların güvenliğini iyileştirmek için diğer adımları inceleyeceğiz” dedi.

Bu girişim, son iki hafta içinde Filistinlilerin düzenlediği beşinci ezme girişimi olarak biliniyor. İsrail ordusu ve istihbarat yetkililerinden biri konuyla ilgili değerlendirmesinde, gencin ailesiyle kavga ettiğini, babasının otomobilini aldığını, en yakın askeri noktaya yöneldiğini ve eylemini gerçekleştirdiğini ifade etti. Fakat son günlerde bu türden eylemlerin sayısının artması tesadüf olarak görülmüyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail ordusuna karşı Filistin operasyonları dalgası riski söz konusu. Bu nedenle Savunma Bakanı Gantz Batı Şeria’daki tüm askeri geçiş ve kontrol noktalarında alarm seviyesin yükseltme talimatı verdi.

Öte yandan İsrail Meclisi (Knesset) Dışişleri ve Güvenlik Komitesi Başkanı Ram Ben Barak, dün sabah İsrail Radyosu’na yaptığı açıklamada, “Hamas ve İslami Cihad’ın Yahuda ve Samarra’da (Batı Şeria) operasyonları teşvik ettiği bir sürecin ortasındayız” dedi. Daha önce Mossad Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Barak, “Şabak (İsrail istihbarat servisi) yerel silahlı örgütlerin büyük altyapısını bozguna uğratmayı başardı ancak bireysel bir operasyon dalgası mevcut ve bu kontrol altına alınmalıdır. Gerçek şu ki, şu anda böyle bir dalga var. İmkanlarımız var ama bireysel operasyonları engellemek zor. Yöntem ise istihbarat toplamak, engellemek ve olay yerinde olmaktır” ifadelerini kullandı.

İsrail hükümetinin Arap kökenli Bölgesel İşbirliği Bakanı Issawi Frej, yaptığı açıklamada, “Filistinlilerle barış sürecindeki donukluk hiç kimsenin işine yaramaz. Bu donukluğun yaptığı tek şey insanlar arasında umutsuzluk yaymaktır. Kötüleşen ekonomik durum işleri daha da kötüleştiriyor. Umudu yok ediyor ve hayal kırıklığı oluşturuyor. Barış sürecinin canlandırılmalı. Güvenlik ve cezai tedbirlerle yetinilmelidir” ifadesini kullandı. İki devletli çözüm temeline dayalı barış sürecini canlandırmanın gerekliliğini vurgulayan Bakan Frej, bunun umudu canlandırmada, ümitsizlikle ve ümitsiz girişimlerle mücadelede en iyi yol olduğunu ifade etti.