Lübnanlı model Annabella Hilal

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali uluslararası yıldızların katılımıyla Cidde’de başladı

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde bulunan, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası listesine alınan eski Cidde’de dün akşam başladı.

On gün sürecek festivalin açılış galasına, yerli ve yabancı çok sayıda sanatçı ve yapımcı katıldı.

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali Komitesi Başkanı Muhammed Et-Turki, açılış öncesi Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Festival, Suudi Arabistan’ın için bir meydan okuma ve bu ilk denemede tevazu seviyesini aşarak ve uluslararası düzeyde bir festivale hazırlamak için zamanla yarıştı” dedi.

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali Komitesi Başkanı Muhammed Et-Turki

Suudi Arabistan ilk kez uluslararası film festivaline ev sahipliği yaparken, bu Riyad’ın bugün yaşamakta olduğu kültürel ve sanatsal hareketin kanıtı olarak kabul ediliyor.

Festival, Erica Schmidt’in bestelediği müzikalden uyarlanan duygusal bir dram olan ve dünyada ilk kez Cidde’de gösterilecek Oscar adayı Cyrano filminin gösterimi ile başladı.

Festivalde izlenecek 67’den fazla ülkeden, 34 dilde 138 uzun ve kısa filmin yüzde 38’i kadın yönetmenlerin imzasını taşıyor.

Suudi aktris Mila ez-Zahrani

Açılış galasına katılan, dünya çapında İngiliz Akademi Ödülü (BAFTA) ve Akademi Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazanmış dünyaca ünlü Fransız aktris Catherine Deneuve bir ödül ile onurlandırıldı.

Catherine Deneuve gala öncesi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Film endüstrisinde tanındığım ve onurlandırıldığım için kendimi mutlu hissediyorum. Kadınların sinemadaki katkısını ve rolünü onurlandırmak için daha büyük bir kutlamanın parçası olduğum için bugün daha da mutlu ve minnettarım. Çalışmalarımın film endüstrisindeki yerini ve kendini kanıtlayabilen yetenekli kadınlara ilham vermesini temenni ediyorum. Bu tür girişimlerin her yıl kadınların sinemaya katkılarını tanımaya devam etmesini ve kamera önü ve arkası sinemada kadın yeteneklere sahip olmanın öneminin altını çizmesini diliyorum.”

Mısırlı Nilli Kerim ve eşi

Açılış galasında ayrıca Suudi, Arap ve uluslararası film endüstrisinin önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen Suudi yönetmen ve yapımcı Haifa el-Mansur da başarıları ve kadınları desteklemedeki öncü rolü nedeniyle onurlandırıldı.

Şarkul Avsat