Dünya genelinde vaka sayısı 267 milyonu, can kaybı ise 5 milyonu aştı

Çin’deki Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ofisinin 2019 Aralık ayı sonunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığını bildirmesinden bu yana dünya genelinde vaka sayısı 267 milyon 406 bini aştı.

Hastalığa yakalananların büyük çoğunluğu iyileşti, ancak bazıları haftalar, hatta aylar sonra semptomlar yaşamaya devam etti.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 5 milyon 286 bin 829 kişi hayatını kaybederken, 240 milyon 840 bin 837 kişi de iyileşti.

Bu rakamlar, her ülkenin sağlık yetkilileri tarafından yayınlanan resmi günlük verilere dayanıyor. Çok daha yüksek ölüm sayılarını gösteren istatistik kurumlarının incelemelerini içermiyor.

WHO, doğrudan veya dolaylı olarak koronavirüs ile bağlantılı yüksek ölüm oranını dikkate alarak, vaka ve can kayıplarının resmi olarak açıklanandan iki veya üç kat daha fazla olabileceğini düşünüyor.

Asemptomatik vakaların büyük bir kısmı, çok sayıda ülkede testlerin yoğunlaşmasına rağmen tespit edilemedi.

Pazartesi günü, dünya genelinde 6 bin 112 kişi hayatını kaybederken, 546 bin 515 yeni vaka kaydedildi.

Son raporlara göre, günlük en fazla ölümü kaydeden ülkeler bin 345 can kaybı ile ABD, bin 182 ölümle Rusya ve 505 ölüm sayısı ile Polonya oldu.

ABD, 50 milyonu aşkın vaka ve 812 bin can kaybı ile salgından en çok etkilenen ülke oldu. Onu Brezilya, Hindistan, Meksika ve Rusya izliyor.

Şarkul Avsat