Suudi Arabistan Veliaht Prensi Prens Muhammed bin Selman ve Umman Sultanı Heysem bin Tarık (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Umman ve BAE’de işbirliği ve Arap ortak eylemini harekete geçirmeyi görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Prens Muhammed bin Selman, Körfez turunun ikinci durağı Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğini ele aldı.

Abu Dabi’de yapılan görüşmede bölgesel ve uluslararası gelişmeler tartışılırken, ortak Körfez ve Arap eylemini harekete geçirmenin önemi vurgulandı.

Muhammed bin Selman ve Şeyh Muhammed bin Zayed, kalkınma, ilerleme ve bölgesel istikrarın temel direklerini sağlamlaştırmak için çalışma gereğini ifade etti.

Suudi Arabistan-BAE görüşmesinde, köklü kardeşlik ilişkileri, işbirliğini geliştirme yolları, bölgesel ve uluslararası ortak çıkarlar değerlendirildi.

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a, BAE’nin krallar, devlet başkanları ve ülke liderlerine verilen en üst düzey nişanı Zayed Nişanı’nı takdim etti.

Suudi Arabistan-BAE’nin ekonomik ortaklığı, iki ülke liderlerinin de desteğiyle çeşitli alanlarda olağanüstü gelişmelere tanık oluyor.

İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım işbirliği, inovasyon, teknoloji, sanayi, hizmetler ve lojistik, gıda güvenliği, turizm, madencilik, petrol ve doğalgaz, emlak sektörü ve inşaat gibi bir dizi hayati ve stratejik sektörü içeriyor.

2020 ticaret istatistiklerine göre, Suudi Arabistan Arap ülkeleri düzeyinde BAE’nin ilk ticaret ortağı ve küresel düzeyde üçüncü.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, istisnai ve zengin bir işbirliği ve dayanışma modeli oluşturdu. İki ülke en büyük iki Arap ekonomisine sahip ve küresel olarak ilk 10 ihracatçı ülke arasında.

Veliaht Prens’in Umman ziyareti

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, iki gün süren Umman ziyaretini dün tamamladı.

Bu ziyaret sırasında Umman Sultanı Heysem bin Tarık ile Al Alam Sarayı’nda bir dizi resmi görüşme gerçekleştirdi.

Suudi Veliaht Prens’in Umman ziyareti, iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin iki mutabakat zaptı da dahil olmak üzere, ticari ve medya alanlarında beş mutabakat zaptı imzalanmasıyla sonuçlandı.

Umman ve Suudi Arabistan, milyarlarca dolarlık yatırım projelerinde ortak çalışmalarını öngören 13 anlaşma imzaladı.

Umman Yatırım Otoritesi’ne (OIA) ait firmalar tarafından Suudi mevkidaşlarıyla imzalanan anlaşmalar, petrol ve enerji sektörleri, petrokimya endüstrileri, denizcilik ve kara lojistiği, madencilik, gayrimenkul projeleri ve gıda endüstrilerini (karides yetiştiriciliği) içeriyor.

Bu anlaşmalar, Umman limanlarının dünyaya Suudi petrol ve petrol dışı ihracatı için bir limana dönüştürülmesini destekleyecek.

Saudi Aramco Trading Company ile Oman Oil Company arasında yapılan anlaşma, Dukm Rafinerisine petrol ürünleri tedarik etmek, rafineriden petrol türevleri satın almak, Aramco’nun petrol ve petrokimya ürünlerini Dukm ve Raas Merkez’de depolamanın uygunluğunu değerlendirmeyi öngörüyor.

Suudi Arabistan Temel Endüstriler Şirketi (SABIC) ile Umman Petrol Şirketi arasında Dukm’da ortak bir petrokimya kompleksinin kurulmasını incelemek için başka bir anlaşma daha imzalandı.

Umman Uluslararası Lojistik Grubu (ASYAD), kuru havuz ve lojistik hizmetleri alanında Suudi Arabistan Denizcilik Şirketi ile mutabakat zaptı imzaladı.

Umman pazarına yatırım yapan en önemli Suudi şirketlerinden biri olan Saudi ACWA Power Company ile Oman Oil Company ve Air Products arasında, Salalah Serbest Bölgesi’nde (SFZ) projeler uygulanmasını içeren dev bir anlaşma imzalandı.

Umman Madencilik Şirketi, madencilik sektöründeki arama fırsatlarını değerlendirmek için Suudi Madencilik Şirketi ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

Maskat Menkul Kıymetler Borsası (MSX), Suudi Arabistan Tadawul Menkul Kıymetler Borsası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Suudi Arabistan merkezli Dar Al Arkan Gayrimenkul Geliştirme Şirketi ve Umman merkezli Omran şirketi, 3,5 milyon metrekarelik bir alanda konut, otel ve konaklama birimlerini içeren lüks ve farklı bir kapalı kompleks projesi başlatmayı öngören bir mutabakat zaptı imzaladı.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Dr. Macid el-Kasabi ve Umman Ticaret, Sanayi ve Yatırım Teşvik Bakanı Kays bin Muhammed el-Yusuf, iki ülke arasında ticari alanlarda işbirliğinin artırılmasına ilişkin iki mutabakat zaptını imzaladı.

Söz konusu anlaşmalar, ticari alanlarda, ulusal endüstrilerin rekabet gücünü artırma ve ulusal ürünlerin ticarete zararlı uygulamalardan korunmasını sağlama ve e-ticaret çalışmalarının kontrol mekanizmasının geliştirilmesi alanında deneyim alışverişini sağlayacak.

İki ülke arasında, görsel-işitsel ve yazılı basın alanlarındaki ortak işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin de üç mutabakat zaptı imzalandı.

Bu üç anlaşma ise Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi ve Umman Enformasyon Bakanı Dr. Abdullah el-Harassi tarafından imzalandı.

Şarku’l Avsat