İsrailli aktivistlerden Avrupa ülkelerine İsrail’deki STK’lara yardım çağrısı

İsrail barış hareketinden Avrupa ülkelerine, İsrail tarafından yasaklanan altı sivil toplum kuruluşuna fon aktarma çağrısı

İsrail’deki Barış için Savaşanlar Hareketi, Avrupa ülkelerinin hükümetlerinden, Filistinlilere tahsis edilen fonları, İsrail’in terörizmi desteklediklerini iddia ederek faaliyetlerini  yasakladığı altı sivil toplum kuruluşu örgütüne aktarmalarını talep etti.

Hareketin Başkanı Itay Mack, atılan bu adımın İsrail hükümetinin uyguladığı ‘renklendirme ve aldatma politikasına’ yanıt olarak geldiğini söyledi. Mack açıklamasında, “Naftali Bennett hükümeti bir yandan Batılı ülkelere çağrıda bulunarak, Filistin Yönetimi’nin işlerini yönetebilmesi ve çöküşü durdurabilmesi için destek fonlarının aktarılmasını istiyor. Diğer yandan da Filistinlileri taciz etmek, canlarına zarar vermek, ihtiyaçlarını gidermek, onlara baskı ve taciz uygulamak için her şeyi yapıyor. Filistinlilerin insan hakları için çalışan örgütler bile yasaları çiğniyor. Yöneticilerini ve eylemcilerini gözaltına alıyor. Dünya bu politikaya bir son vermeli ve işleyişinin devamını sağlamalı” şeklinde konuştu.

Barış İçin Savaşçılar Hareketi, işgal ordusunun Filistin Ürdün Vadisi’ndeki Khirbet Humsa’daki Bedevi halkını yerinden etmesiyle ilgili olarak dört ay önce Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde İsrail karşı hükümetine dava açtı. Altı Filistinli insan hakları örgütünün faaliyetleri, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ile bağlantılı olduğu iddiasının yanı sıra2014 ila 2021 yılları arasında Avrupa ülkelerinden 200 milyon euroyu aşkın para alarak ‘terörist faaliyetler’ yaptıkları gerekçesiyle İsrail yasalarınca yasaklandı. Bu sivil toplum kuruluşları şöyle; El Hak, Addamir, Uluslararası Çocukları Koruma Örgütü Filistin Kolu, Bisan Araştırma-Geliştirme Merkezi, Tarım İşçiliği Komisyonları ve Filistin Kadın Komisyonları Birliği.

Daha sonra İsrail hükümetinin Batılı ülkelere bu örgütlere olan fonlarını kesme talimatı verdiği ortaya çıktı. Bu hükümetler İsrail’in suçlamalarını derinlemesine araştırdı ve suçlamaların uydurma olduğu sonucuna vardı. Bu nedenle İsrail’in talebi reddedildi. Ardından İsrail barış hareketlerinin soruşturmaları, Tel Aviv’deki güvenlik teşkilatları arasında bu altı örgütlere yönelik asıl öfkenin, sivil yerleşim yerlerine baskınlar, vatandaşların topraklarından ve evlerinden sürülmesi gibi  Lahey Mahkemesi’nde İsrail’i savaş suçu işlemekten yargılamak için yürüttüğü faaliyetlerden kaynaklandığını teyit edildi.

Şarku’l Avsat