Koronavirüse karşı yeni silah: Interferon spreyi

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) vücuda ana giriş noktası olan burundaki bağışıklık sistemine ve virüsle mücadeledeki bu ilk safhada yaşananlara yönelik yeni bulgular keşfetti.

Newcastle Üniversitesi’ndeki (Birleşik Krallık) uzmanlar, burundaki tüm hücre türlerinin enfeksiyona karşı savunmasız olduğunu, siliyer ve kirpikli hücreler gibi yapıların daha da yüksek enfeksiyon seviyelerinde işlevsel olduğunu ortaya çıkardılar.

Burun hücrelerinin bağışıklık sürecini inceleyen uzmanlar Kovid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüne tepki verme şeklini belirleyerek sprey şeklindeki interferonu tedavi yöntemi olarak önerdiler.

Nature Communications’da salı günü yayınlanan çalışma, Birleşik Krallık hükümetinin virüsün yayılmasını sınırlamaya çalışmak için toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda maske kullanımını zorunlu kılan son adımını destekleyecek bir gelişme olarak değerlendirildi.

Çalışmayı yöneten Newcastle Üniversitesi Tıp Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Christopher Duncan üniversitenin internet sitesinde yayınlanan raporunda, bulguların enfeksiyonu önlemek için tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini söyledi. Bunun hem bilimsel hem de klinik açıdan koronavirüsün bulaşmasını azaltmak için maske takmanın önemini destekleyen ciddi bir araştırma olduğunu vurguladı.

Dr. Duncan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Doğuştan gelen bağışıklık sistemi ile burun mukozasındaki virüs arasındaki savaş hastalık açısından önemli bir belirleyicidir. Hızlı bir şekilde hedef alınması durumunda enfeksiyonun sınırlandırılmasına yardımcı olması mümkündür.”

Bilim insanları, bir hastanın burun biyopsisi sonrasında burun astarı modeli geliştirmek ve enfeksiyon ve bağışıklık tepkilerini tek hücre düzeyinde belirlemek için gelişmiş bir teknik kullandılar.

İmmünoloji, genomik ve proteomi uzmanlarından oluşan ekip daha sonra enfekte hücre kültürlerinde üretilen tüm proteinleri ölçtü. Burun hücrelerinin, enfeksiyona karşı interferon olarak bilinen antiviral maddelerin hâkim olduğu sağlam bir bağışıklık üreterek yanıt verdiğini buldular.

Çalışmada interferon üretiminin Kovid-19’a karşı önemli bir koruyucu faktör olduğu gösterildi. Ancak söz konusu tepkinin nereden başladığı henüz belirlenemedi. Ancak ççalışmanın bulguları, interferon yanıtının enfeksiyonun erken evrelerinde burun mukozasında başladığını gösteriyor.

Duncan bulgulara dair şunları söyledi:

“İlginç bir şekilde, influenza gibi diğer solunum yolu virüsleriyle enfekte olmuş burun hücrelerinde interferon yanıtının başlamasının daha uzun sürdüğünü gördük. Bu da Kovid-19’un erken aşamalarda bu yanıtı alt etme yolları olduğunu gösteriyor. Ancak söz konusu yanıt soyut olarak oluşturulduğunda, interferon virüsün replikasyonunun engellenmesine başladı. Buna uygun olarak enfeksiyondan önce interferon eklediğimizde, viral replikasyonları güçlü bir şekilde engellediklerini gördük. Bu, hastalardaki diğer viral enfeksiyonların tedavisi için onaylanan interferonların, birçok ağır vakalarda Kovid-19’u önlemek için burun spreyi gibi müdahaleler geliştirmek için yeniden kullanılabileceği olasılığını ortaya çıkarıyor. Bunlar aşılara olumlu yanıt vermeyen kişilerin korunması için önleyici tedavi olarak kullanılabiliyor.”

Şarkul Avsat