Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Mısır’ın Beyrut Büyükelçisi Yaser Alevi'yi kabulü esnasında

Lübnan Başbakanı Mısır’ı ziyaret ediyor

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, ülkedeki bir dizi üst düzey yetkiliyle ve ayrıca Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile bir toplantı yapmak için bugün (Perşembe) Kahire’yi ziyaret etmeye hazırlanıyor.

Mikati, geçen Eylül ayında Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile telefonda görüşmüştü. Mikati, Şükri’yi, iki kardeş ülkeyi birbirine bağlayan güçlü ilişkiler ve bir sonraki aşamada onları güçlendirme umuduyla, ilk fırsatta Beyrut’u ziyaret etmeye davet etti.

Mısır, başbakan seçilmesinin ardından Mikati’yi tebrik ettiğini belirtti. Mısır, “Lübnan halkının çıkarına olan şeyleri başarmak için kardeş ülkelerle koordinasyon için hiçbir çabadan kaçınmadığını”, bunları yaparken de “ekonomiyi ileriye taşıyacak ve enerji sorununa çözüm üretecek çeşitli alanlarda destek vererek, bu kardeş ülkede durumu kötüleşmeden önceki haline döndürmeyi amaçladığını” açıkladı.

Mikati, Mısır ziyaretinden önce resmi Mısır haber ajansına verdiği röportajda Mısır’ın Lübnan’a verdiği desteği övdü ve “yakında Mısır’ı ziyaret edeceğini” söyledi.

Lübnan, geçen Eylül ayında Lübnan, Ürdün ve Suriye’den geçen bir boru hattı yoluyla Mısır’dan doğal gaz ithal etmek için Mısır ile bir anlaşmaya vardı. Kahire, gelecek yılın başlarında Beyrut’a yaklaşık 65 milyon fit küp doğal gaz ihraç etmeye başlamayı umuyor.

Şarkul Avsat