Pentagon: ABD ve İsrail, İran ile ilgili endişelerini tartışacak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD’yi ziyaret eden İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve ABD’li yetkililerin, iki ülkenin İran hakkındaki ortak endişelerini masaya yatıracaklarını açıkladı.

Pentagon, Reuters tarafından yayınlanan bir haber hakkında yorum yapmazken, İran’a karşı askeri tatbikatların düzenlenmesi olasılığı hakkında görüşmeler yapıldığını belirtti.

Reuters tarafından yayınlanan haberde, üst düzey bir ABD’li yetkilinin ABD ve İsrail Savunma Bakanlarının İran hakkında seçenekleri tartışacaklarını belirttiği açıklandı. Yapılan açıklamada diplomasi seçeneğinin başarısız olduğu takdirde ve İsrail ve ABD liderlerinin talebi doğrultusunda İran’daki nükleer tesisleri imha etmek üzere olası askeri operasyon seçeneklerinin masaya yatırılacağı ifade edildi.

Pentagon sözcüsü John Kirby, basına verdiği demeçte, “Reuters’in haberine karşı bir ilgi oluştuğunu biliyorum. Size tek bir şey söyleyeceğim. İsrailli meslektaşlarımızla rutin olarak tatbikatlar yapıyoruz. Bugün açıklayacak, hakkında konuşacak veya atıfta bulunacak başka bir konum yok” dedi.

Şarkul Avsat