Beyrut patlamasından bir görüntü (Şarku'l Avsat Arşiv)

Beyrut Limanı patlaması soruşturmasını yürüten yargıç: Eski bakan hakkında çıkarılan tutuklama emrini yerine getirin

2020 yılında Beyrut Limanı’nda yaşanan patlamaya ilişkin soruşturmayı yürüten yargıç dün (Cuma), güvenlik güçlerinden, patlamayla bağlantılı olarak hakkında iddiaların olduğu eski bakana yönelik yaklaşık iki ay önce çıkardığı tutuklama emrinin yerine getirilmesini istedi.

Üst düzey bir yargı kaynağı yaptığı açıklamada, Yargıç Tarık Bitar’ın Cumhuriyet Savcılığı aracılığıyla güvenlik güçlerinden, eski Maliye Bakanı Ali Hasan Halil’e yönelik tutuklama emrinin yerine getirilmesini istediğini belirtti. Bitar, aksi takdirde güvenlik güçlerinin yargının emirlerine karşı gelme suçlaması ile karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

215’ten fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan patlamayla ilgili olarak şimdiye kadar bir dizi üst düzey politikacıların yanı sıra hala görevde olan veya olmayan güvenlik yetkililerine suçlamalar yöneltildi. Söz konusu kişiler, Bitar’ın böyle bir yetkiye sahip olmadığını belirterek sorguya alınmayı reddettiler.

Soruşturma, şüphelilerin Yargıç Bitar’ın görevden alınmasını talep ettiği davalar sebebiyle birçok kez durduruldu. En son bir aydan uzun bir süre askıya alınmış olan soruşturma, bu hafta yeniden başladı.

Bitar, hala Temsilciler Meclisi üyesi olarak görev yapan Halil’in ifade vermemesinin ardından 12 Ekim’de Halil için tutuklama emri çıkardı.

Aynı tarihte, Halil’inde mensubu olduğu Hizbullah ve Emel Hareketi’ne sadık bakanlar Bakanlar Kurulu toplantısında Bitar’ın görevden alınmasını talep etti. İki grup, 14 Ekim’de Bitar’a karşı Beyrut’ta bir protesto düzenledi. Protestolar, şiddetli ve silahlı çatışmalara dönüşürken, o zamandan bu yana Bakanlar Kurulu toplanamadı.

Lübnan Temsilciler Meclisi başkanının sağ kolu Halil, hala tutuklanamadı. Halil, Salı günü Temsilciler Meclisi oturumuna katılmak da dahil olmak üzere normal çalışmalarına devam ediyor.

İç güvenlik birimini denetleyen Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi yaptığı açıklamada, henüz Bitar’dan resmi bir talep almadığını söyledi ve daha fazla detay vermedi.

Mevlevi daha önce, güvenlik güçlerinin tutuklama emrini neden uygulamadığı sorusuna yanıt vermemişti.

İç Güvenlik Güçleri 8 Kasım’da yaptığı açıklamada, yargıdan, Temsilciler Meclisi oturumu devam ederken, milletvekillerinin ne zaman tutuklanabileceğini belirten anayasa maddesi göz önüne alınarak, Halil’in meclis oturumdayken tutuklanıp tutuklanamayacağının netleştirilmesini istediklerini söyledi.

Şarku’l Avsat