ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, İran gündemiyle İsrail’e gidiyor

İsrailli kaynaklar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Savunma Bakanı Benny Gantz’ın ziyareti sırasında kaydedilen istişareleri sürdürmek, İran nükleer dosyasında İsrail-ABD koordinasyonunu derinleştirmek ve bu koordinasyonun ciddiyetini göstermek için bugün İsrail’e gideceğini doğruladı.

Maariv gazetesi ve Walla internet sitesine konuşan üç kaynak, dün, geçtiğimiz Ekim ayında İsrail’i ziyaret eden ve İran ile geçici bir anlaşmaya varılmasını desteklediği bilinen Sullivan’ın bu sefer İranlıların oyalamaya başvurduğuna ikna olduğunu belirtti. Nitekim ABD’lilerin İsrail ile koordineli olarak İran’a karşı askeri harekata hazırlanmayı ele almaya her zamankinden daha hazır olduğu düşünülüyor.

Tel Aviv’de Başbakan Naftali Bennett, Savunma Bakanı Benny Gantz, Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve askeri yetkililerle bir araya gelmesi planlanan Sullivan, Ramallah’ı da ziyaret ederek Filistin Otoritesi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek.

Maariv’in haberine göre ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştüğü ABD’den dün sabah dönen Bakan Gantz, Washington ile maksimum koordinasyonu hedeflediğini açıkça belirtmişti. Gantz, Washington’daki yetkililere İsrail ordusuna İran’ın nükleer tesislerine askeri saldırıya yönelik plan hazırlama talimatı verdiğini söylemişti.

Habere göre ABD Savunma Bakanlığı, ABD’nin İran’ın nükleer tesislerine karşı askeri harekat için eğitim vermek üzere İsrail ile ortak tatbikatlar düzenlemeye hazır olduğu haberini sızdırdı. İsrailli yetkililer, sızıntının İsrail’i tatmin etme ve nükleer müzakerelerde İran’a baskı yapma arzusundan kaynaklandığı görüşlerini paylaştı.

Walla’nın haberine göre ise dün açıklamada bulunan İsrailli yetkililer, Sullivan’ın İsrailli liderlerin nükleer anlaşmaya geri dönüleceğinden korktukları bir zamanda İsrail ziyaretinde bulunacağını söyledi.

Nitekim Gantz, İran nükleer meselesi konusunda İsrail hükümeti ve ABD yönetiminin tutumlarını birbirine yaklaştırabilmiş, yeni bir nükleer anlaşmaya varılmasına karşı olmadığını, 2015 anlaşmasından daha iyi, daha net ve daha kapsamlı bir anlaşma istediğini açıkça belirtmişti. Gantz aynı zamanda Batı’nın ekonomik yaptırımları artırma ve askeri seçeneklere başvurma konusundaki ciddiyetini idrak etmedikçe Tahran liderlerinin böyle bir anlaşmaya varmayacağına inanıyor. Bu konuda hemfikir olan ABD’liler ise askeri seçeneğin son seçenek olması gerektiğini vurguluyor.

Şarku’l Avsat