WHO: Aşıların yeni varyantlara karşı etkinliğinde düşüş görülse de büyük koruma sağlıyorlar

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının, yeni varyantlar karşısında daha az etkili görülse de, ağır semptomlar ve can kayıplarını önlemede büyük koruma sağladıklarını bildirdi.

WHO Acil Durum Direktörü Michael Ryan, salgındaki son duruma yönelik düzenlediği basın toplantısında aşıların başarısız olmadığını, ciddi semptom ve can kayıplarına karşı önemli koruma sağladığını söyledi.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, eldeki kanıtlara göre aşıların Omikron varyantına bağlı bulaşmaya karşı daha az etkili olabileceğini dile getirdi.

Omikron’un ortaya çıkışıyla bazı ülkelerin üçüncü doz takviye aşıları uygulama kararı aldığına değinen Dr. Tedros, “Dünya Sağlık Örgütü, bu tür programların aşılarının stoklanmasını çoğaltacağından ve insanlar arasındaki eşitsizlikleri artıracağından endişe duyuyor” dedi.

Dr. Tedros, ilk olarak geçen ay Güney Afrika ve Hong Kong’da ortaya çıkan Omikron varyantının şimdiye kadar 77 ülkede tespit edildiğini söyleyerek, açıklamasına şu ifadelerle devam etti;

“Gerçek şu ki Omikron henüz tespit edilmemiş olsa bile muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor. Omikron, daha önce hiçbir mutasyonda görmediğimiz bir oranda yayılıyor. Omikron daha az şiddetli semptomlara neden olsa bile çok sayıda vaka, hazırlıksız sağlık sistemlerini bir kez daha zor duruma sokabilir.”

Şarkul Avsat