Arap Koalisyonu terörle mücadele operasyonu: 165 Husi milis öldürüldü

Arap Koalisyonu, 165 Husi milisi öldürdü ve Sana’daki bir kısım mühimmatı yok etti

Yemen ordusunun ve halk direnişinin Marib cephelerinde verdiği çetin savaşlar ve ortak kuvvetlerin Kızıldeniz kıyı kesiminde Stockholm Anlaşması sınırları dışındaki operasyonları devam ederken, koalisyon savaş uçakları da 15 Aralık’ta destek operasyonlarını yoğunlaştırdı. Uçaklar, Sana’daki Husi milislerin silah teçhizatlarını da etkisiz hale getirdi.

Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak milisler, savaşı durdurmaya yönelik tüm uluslararası ve bölgesel çağrıları reddederken, daha fazla asker seferber edip Yemen şehirlerine ve Suudi Arabistan topraklarına doğru balistik füzeler ve insansız hava araçları fırlatıyor.

Şarku’l Avsat’ın Suudi Arabistan Haber Ajansı’ndan (SPA) aktardığı habere göre meşruiyeti hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Marib’de 24 saat içinde milislere yönelik 24 operasyon gerçekleştirdiğini belirterek, 15 askeri aracın imha edildiğini açıkladı. Koalisyon, 140’tan fazla Husi milisin öldürüldüğünü de belirtti.

Ortak Yemen güçlerinin batı kıyı kesimindeki destek operasyonları kapsamında koalisyon, dört askeri araç ve mühimmat deposunu hedef alan beş operasyon gerçekleştirdiğini duyurdu. Milisler arasında 25’ten fazla teröristin öldüğü de belirtildi.

Öte yandan Koalisyon, 15 Aralık’ta sabahın erken saatlerinde Sana’nın Azal bölgesindeki Husi milislere ait bir mevziiyi imha ettiklerini açıkladı. Saldırılar, balistik füzeleri depolamak için inşa edilmiş iki dağ mağarasının ve insansız hava araçlarının faaliyetleriyle bağlantılı bölgedeki dört gizli deponun imhasına yol açtı.

Koalisyon, milislerin yeteneklerinin yok edilmesinin ve tehdidi etkisiz hale getirmenin, hedeflere ulaşma yolunda operasyonun devamlılığını gerektirdiğini söylerken, sivilleri hedef alan düşmanca girişimlerin de tehdidi etkisiz hale getirmek için sürekli bir sürece ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Koalisyon, operasyonlarının ‘uluslararası insan haklarına ve geleneksel kurallarına’ uygun olduğunu ifade etti.

Arap Koalisyonu, Yemen hava sahasında 4 Husi saldırısını engellediğini duyurdu. Hava savunmasının bir balistik füzeyi geri püskürtmesinden birkaç saat sonra milisler, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Hamis Muşayt’ı hedef almaya çalıştı. Ayrıca Marib ve Cevf’te milislere yönelik 31 operasyonun gerçekleştirildiği ifade edildi. Koalisyon, 20 askeri aracın imha edildiğini ve liderler de dahil olmak üzere 210’dan fazla teröristin öldürdüğünü söyledi.

Stockholm Anlaşması çerçevesi dışında batı kıyı kesimindeki Yemen güçlerini destekleme bağlamında Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu, kıyı kuvvetlerini desteklemek ve sivilleri korumak için batı kıyısında tek bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı. Operasyon çerçevesinde askeri bir aracın hedef alındığı belirtildi.

Öte yandan Yemen ordusunun askeri medyası, ordu güçlerinin topçu atışları ve koalisyon uçaklarının Marib’in güneyindeki ayrı mevziilere baskınları sırasında onlarca Husi milisin öldüğünü veya yaralandığını açıkladı.

Askeri kaynakların aktardığına göre Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin medya merkezi, ordu güçlerinin Marib’in batısındaki el-Kasara cephesinde ayrı noktalarda Husi milislerin topluluk ve hareketlerini topçularla hedef aldığını söyledi. Merkez, milislerin can ve mal kaybına uğradığını dile getirdi.

Kızıldeniz kıyı kesimindeki ortak Yemen güçleri operasyonlarını sürdürüyor. Askeri medya Makbana ve el-Cerahi kasabalarında çok sayıda milisin, öldüğünü ve yaralandığını, araçlarının da yoğun saldırılar altında imha edildiğini kaydetti.

Amalika Tugayları güçlerine mensup medya merkezi, askeri bir kaynaktan alıntı yaptığı haberinde, “Keşif birimleri, Husi milislerin Taiz’in batısındaki Makbana bölgesinde ve Hudeyde’nin güneyindeki el-Cerahi bölgesinde hareketlerini takip etti. Bu hareketlere, kısa süre içerisinde başarılı bir şekilde müdahale edildi” ifadelerini kullandı.

Kaynak, “El-Cerahi’de üç araç ve Makbana’da iki araç imha edildi, içerisindeki herkes öldü veya yaralandı” dedi.

Husi milislerin, füze ve insansız hava araçları kullanarak petrol bölgesini kontrol etme başarısızlığı çerçevesinde, geniş bir askeri tırmanış için silahlı adamlarından oluşan çok sayıda grubu Marib’e itmeye devam etmesi dikkat çekici bir durum. Ancak milisler, Yemen ordusu savunması ve halk direnişiyle karşı karşıya kalırken, bu da son aylarda binlerce ölüm ve yaralanmaya neden oldu.

Milisler hala kapsamlı bir ateşkese ulaşmak için uluslararası ve bölgesel çağrıları reddediyor. Bu bağlamda yeni Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi de durgun barış umutlarını canlandırmak için kendi yolunu bulmaya çalışıyor.

Meşru hükümet, kapsamlı bir çözüme ulaşmak için üç ilkeye bağlı. Yemen siyasi çevreleri ise Husi milislerinin askeri tırmanışta ısrar etmeleri ortasında iyimserlikten yoksun bir durumda.

Meşruiyet, barış sürecini yeniden kurma yolunun ‘devam eden askeri saldırılarını durdurmaları ve kapsamlı bir ateşkesi kabul etmeleri için’ Husi milislere baskı yapmakla başladığını söylüyor. Bunu başarmanın ise ‘özellikle Husi milislerinin çeşitli bölge ve cephelerde alevlendirdiği yıkıcı savaşın yıkıcı ekonomik ve insani etkilerini hafifletmek’ de dahil olmak üzere çeşitli koşullara olumlu yansıyacağına inanıyor.