WHO: Tüm ülkelerde Delta vakaları azalırken, Omikron vakaları artmaya devam ediyor

Omikron Arap ülkelerinde de görülüyor, aşılar varyantın yayılmasını durdurmak için yeterli değil… Avrupa’da seyahat kısıtlamaları tartışması

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün (Çarşamba) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış Omikron varyantına karşı endişe seviyesini yükseltip, virüsün daha önce görülmemiş bir hızla yayıldığını ve yakında Avrupa’da baskın varyant haline gelebileceğini belirtti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Omikron’un Ocak ayı ortalarına kadar Avrupa kıtasında baskın hale gelmesini beklediğini ifade etti. Omikron’un hızla yayılması, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerin Avrupa Birliği içindeki yolculara bile seyahat kısıtlamaları uygulaması Avrupa’da tartışmalara yol açtı. Avrupa Komisyonu bu önlemin uygulanması için söz konusu ülkelerde gerekçe sunulmasını istedi.

WHO son haftalık raporuna göre, Delta varyantı ile küresel olarak kaydedilen yeni vaka oranları, varyantın dünya genelinde yayıldığı Nisan ayından bu yana ilk kez düşerken, Omikron vakaları tüm ülkelerde yükselmeye devam etti.

WHO dün haftalık epidemiyolojik güncellemesinde, ulaşılan ilk kanıtlara göre Kovid-19 karşıtı aşıların, diğer varyantlara göre enfeksiyon tekrarlama riski daha fazla olan Omikron’a karşı koruma sağlamada daha az etkili olabileceğini söyledi. WHO salı günü yaptığı açıklamada, SARS-CoV-2 varyantlarını izleyen bir veri tabanı olan GISAID’e göre, diğer endişe verici varyantlarla karşılaştırıldığında, bu hafta kaydedilen Delta vaka oranları azaldığını, Nisan ayında “endişe verici varyant” olarak sınıflandırılmasından bu yana ilk kez vaka oranlarında böyle bir düşüş gözlemlendiğini açıklamıştı. Yine de Delta varyantı hala en yaygın varyant olmaya devam ediyor. Varyant, GISAID tarafından son 60 günde toplanan örneklerden kaydedilen yaklaşık 880 bin genom diziliminin 99,2’sini oluşturuyor. Bunun yanı sıra, Omikron varyantının ortaya çıkmasıyla birlikte Alfa, Beta, Gama varyantlarının yüzdesi de azalıyor.

Diğer yandan, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) dün (Çarşamba) Omikron varyantının hızla yayılmasına karşı acilen katı önlemler alınması gerektiğini belirterek, salgını durdurmak için aşılamanın tek başına yeterli olmadığı uyarısında bulundu. ECDC Direktörü Dr. Andrea Ammon bir videoda yaptığı konuşmada “Şu anda, aşılama tek başına, mutasyon geçirmiş Omikron varyantının etkisini önlememizi sağlamayacak zira aşı eksikliğini tamamlamak için zaman yok” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın AB ülkelerinden kendi topraklarına gelen tüm yolcuların Kovid-19 testi negatif sonuç belgesi sunma zorunluluğu getirme kararı, Avrupa çevrelerinde itirazlar fırtınasına yol açtı. Aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun İtalya hükümetinden bu uygulamaya yönelik bir gerekçe sunması talebinde bulundu. Avrupa Komisyonu tarafından dün Brüksel’de yayınlanan açıklamaya göre, söz konusu talepte “Üye devletler Kovid-19 karşıtı kontrol kısıtlamalarını sıkılaştırmaya karar verdiğinde, bu adımlarını mevcut epidemiyolojik koşullar temelinde gerekçelendirmeleri gerekir” ifadelerine yer verdi. Portekiz’in gerekçesini açıkladığı belirtildi.

İtalya hükümeti, son üç hafta içinde yeni vaka ve can kaybı sayılarının istikrarlı bir şekilde yükselmesinin ardından, bugünden (Perşembe) başlayarak gelecek ayın sonuna kadar İtalya topraklarına tüm girişler için uygulanan kısıtlamaların artırıldığını duyurmuştu. Söz konusu kısıtlamalar arasında, aşılı kişiler için bile negatif test sonucu, aşısız kişiler ve AB dışından gelenlere karantina uygulanması yer alıyor. Yeni kısıtlamalar öğretmenler, silahlı kuvvetler mensupları ve güvenlik servisleri çalışanları için aşılama zorunluluğunu içeriyor. İtalya hükümetinin bu adımı, Yüksek Sağlık Enstitüsü’nün Omikron’un ülkede yayıldığını gösteren araştırmalarının sonucunda geldi. Söz konusu araştırma Omikron ile enfekte olanların, yeni vakaların yüzde 1’ine ulaştığını ve tüm bölgelerde her geçen gün bu oranın 2’ye 3’e katlandığını gösterdi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü, İtalya’nın Avrupa aşı sertifikasına sahip olanlara negatif sonuçlu Kovid-19 test belgesi sunmasını zorunlu tutma kararının, AB tarafından salgın karşıtı önlemleri koordine etmek ve üye ülkeler arasındaki hareketi kolaylaştırmak için oluşturulan Yeşil Pasaport uygulamasının temel ilkeleri ile çeliştiğine dikkat çekti. Sözcü diğer ülkelerin de İtalya örneğini takip etmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Nitekim Portekiz dün sabah, önümüzdeki hafta başlarında yürürlüğe girecek olan İtalya kararlarına benzer kararlar aldığını duyurdu.

Bunların yanı sıra, Arap ülkeleri, Omikron varyantlı vakaların tespit edildiğini kaydetti. Fas Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Kazablanka şehrinde bir vatandaşta Omikron varyantının tespit edilmesi ile ülkedeki ilk vakanın kaydettiğini duyurdu. Bakanlık açıklamasında, söz konusu vatandaşın şu anda Kazablanka’daki bir hastanede tedavi altında olduğunu, onaylanan prosedürlere göre tedavisinin yapıldığı belirtildi. Aynı zamanda hastanın sağlık durumunun stabil olduğu ve endişelenecek bir durum olmadığı da aktarıldı. Cezayir’deki Pasteur Enstitüsü de salı günü ülkenin havalimanına gelen yabancı bir vatandaşta Omikron varyantının tespit edildiğini duyurmuştu.

Şarku’l Avsat