Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres

Guterres, Beyrut ziyareti öncesinde Lübnanlı politikacıları birleşmeye çağırdı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Lübnanlı siyasi liderlere bir araya gelme çağrısında bulundu.

Boğucu bir ekonomik ve mali krizle karşı karşıya olan Lübnan halkıyla dayanışmasını ifade etmek için hafta sonu Beyrut’a resmi bir ziyarette bulunacak olan Guterres, “Lübnanlı siyasi liderler bir araya gelme konusunda bunun son şans olduğunu anlayamazsa, ülkenin doğru yolu bulması mümkün değil” dedi.

Guterres, Lübnan ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, “Lübnan’ın siyasi liderleri arasındaki bölünmeler kurumları felç etti. Bu da, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir anlaşmaya varmayı, etkili ekonomik programlar başlatmayı ve ülkenin toparlanmaya başlaması için uygun koşulları yaratmayı imkansız hale getirdi. Lübnanlı liderlerin böylesine ciddi bir kriz ışığında bölünme hakları yok” diye konuştu.

BM tarafından yapılan açıklamaya göre, Guterres Pazar öğleden sonra ziyaret edeceği Lübnan’da Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başbakan Necib Mikati’nin yanı sıra birçok dini lider ile sivil toplum temsilcisi ile görüşecek.

Guterres, Çarşamba gününe kadar devam edecek olan ziyarette Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunacak ve Lübnan’ın güneyindeki Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü’nü (UNIFIL) ziyaret edecek.

Lübnan, 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelen korkunç patlama ve yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemlerle şiddetlenen bir ekonomik çöküşe tanık oldu.

Mart 2020’de devlet dış borçlarını ödemede temerrüde düştü. Bunun ardından, IMF ile bir kurtarma planı üzerinde müzakereler başladı ancak bu plan daha sonra Lübnanlı müzakereciler arasındaki farklılıklar nedeniyle askıya alındı.

Lübnan’ın yerel para birimi dolar karşısında yüzde 85’nden fazla değer kaybetti. Nüfusun yaklaşık yüzde 80’inin yoksulluk sınırının altında yaşadığı ülkede işsizlik oranı da hızla arttı.

Uluslararası toplum, ülkenin bu sarmaldan çıkması için gerekli mali desteği alabilmesi için yetkililerin acil reformlar uygulamasını şart koşuyor.

 

Şarku’l Avsat