Hasan Irlu (İran Medyası)

İranlı Temsilci İrlu Kovid-19’a yakalanma bahanesiyle Sana’dan ayrıldı

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, Yemen ordusunun saldırmaya ve Yemen’in başkentini kuşatmaya hazırlandığını bildirdi.

Husi milisler tarafından işgal edilen Yemen’in başkenti Sana’ya kaçak yollarla giren İran Devrim Muhafızları’nın Sana “Büyükelçisi” Hasan İrlu, Umman ve Irak’ın arabuluculuğunda şehirden ayrılabildi ve Irak’ın başkenti Bağdat’a doğru yola çıktı. Şarku’l Avsat’a bilgi veren ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen özel kaynaklar, Husilerin İrlu’nun Kovid-19’a yakalandığını iddia ettiğini bildirdi.

Kaynaklar, İran’ın ve Husilerin, Yemen halkının İrlu’ya saldırmasından, ona zarar vermesinden ve evinin önünde gösteriler düzenlenerek güç duruma düşmekten endişe ettiklerini belirtti. Bu nedenle en iyi yolun İrlu’nun Kovid-19’a yakalandığı bahanesiyle Irak ve Umman yönetimlerinin arabuluculuğunda ülkeyi terk etmesi olduğuna karar verdiklerini aktardı.

Kaynaklar, İran destekli Husi örgütünün son haftalarda yaşadığı büyük can ve mal kayıpları sebebiyle kontrolündeki bölgelerde yaşayan halkla ciddi sorunlar yaşadığını belirtti.

Yemen’in Marib kentinde çıkan çatışmalarda İran Devrim Muhafızları mensubu 5 subay ve Lübnan Hizbullahı üyesi 4 kişinin öldürüldüğünü bildiren aynı kaynaklar, Husi örgütünün beşerî, maddi ve mali konularda kan kaybederek ciddi ölçüde zayıfladığını kaydetti.

Koalisyon destekli Yemen ordusunun son dönemde Husi örgütü ile girdiği çatışmalarda örgütün büyük zayiatlar verdiğini söyleyen kaynaklar, Yemen ordusunun şu anda savunma yerine saldırıya geçmek için bir askeri operasyon hazırlığı yaptığını, bu operasyonun Husilerin mağlubiyetine ve muhtemelen Sana’nın kuşatılmasına kapı aralayacağını aktardı.

Kaynaklar, “Husilerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan Yemen halkıyla gerçekten büyük zorluklarla karşı karşıya. Zira (Husiler), barışı reddettikleri için çok sayıda can ve ekipman kaybı yaşadı. Husiler geçen Ramazan ayında kontrolündeki bölgelerde bulunan kabile liderlerine, siyasilere ve toplumdaki kanaat önderlerine Marib’i ele geçirme vaadinde bulunuyordu. İran’dan yeterli ölçüde destek de aldılar. Hatta kendilerine İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah tarafından uzmanlar gönderildi. Sonuç ciddi bir skandal oldu. Husiler her şeye rağmen Marib’i ele geçiremedi. Marib cephesinde İran Devrim Muhafızlarından 5 subay ve Lübnan Hizbullahı’ndan 4 kişi öldürüldü” ifadelerini kullandı.

Kaynaklar, açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

“Koalisyon destekli Yemen ordusu, Husi örgütünün beşerî, ekipman, silah, mühimmat ve para kapasitesini zayıflatmayı başardı ve örgüt oldukça zayıfladı. Yemen ordusu şu anda savunma yerine saldırı için askeri operasyon hazırlığı yapıyor. Bu operasyon Husilerin mağlubiyetine ve muhtemelen Sana’nın kuşatılmasına kapı aralayacak.”

Yemenli yetkililer İrlu’yu kaçak yollarla Yemen’e girmekle suçluyor. Tahran Ekim 2020’de Büyükelçisi’nin Sana’ya ulaştığını duyurdu, ancak İrlu’nun ülkeye giriş tarihi ve şekli hakkında bilgi vermedi. Zira Sana Havalimanı sadece Birleşmiş Milletlerin temsilcileri ve insani yardım kuruluşlarının yardımları gibi istisnai seferler dışında kapalı bulunuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon Yemen hava sahasını kontrol altında tutuyor.

Yemen’deki haber siteleri İrlu’nun ülkeden ayrılmasıyla ilgili birbirinden farklı bilgiler aktardı. Fakat bu bilgilerin çoğu gerçek olmaktan uzak. Aynı durum önceki gün İrlu’nun Kovid-19’a yakalandığı için ülkeyi terk ettiği iddiasını dile getiren Wall Street Journal’in (WSJ) haberi için de geçerli. Zira İrlu’nun Sana’da bazı toplantılara katıldığının görüldüğü yönünde bilgiler de aktarılıyor. Bu ise, söz konu iddiayı zayıflatıyor ve gerçeği yansıtmadığı iddialarını destekliyor.

Şarku’l Avsat