ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci

Dr. Fauci, Omikron’un hızla yayılması nedeniyle kışın zor geçeceği konusunda uyardı

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantı Omikron’un tüm dünyaya hızla yayıldığı konusunda uyararak, aşı olmayan ABD’lilerin sayısı konusunda endişeli olduğunu söyledi.

Dr. Fauci, ABC kanalına yaptığı açıklamada, Omikron’un ABD ve dünyada hızla yayılmasına atıfta bulunarak, bu varyantın baskın hale geleceğini vurguladı.

Kış aylarında zorlu hafta ve aylar yaşayacaklarını dile getiren Dr. Fauci, yaklaşık 50 milyon ABD’linin henüz aşıyı olmaması nedeniyle duyduğu endişeyi ifade etti.

Dr. Fauci, ülkede aşı olmayanlar ve varyantın hızla yayılması nedeniyle bazı bölgelerde sağlık çalışanları ve hastane sistemi üzerinde çok fazla baskı görülmesinin muhtemel olduğuna dikkati çekti.

Öte yandan, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve New Jersey Senatörü Cory Booker koronavirüse yakalandıklarını açıkladı.

Senatörler, aşı ve takviye dozu almalarına rağmen koronavirüse yakalandıklarını ancak semptomlarının hafif olduğunu belirtti.

Başkan Joe Biden’ın salgındaki gelişmeler hakkında yarın ulusa seslenmesi bekleniyor.