Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Afganistan’daki insani trajedinin ciddi sonuçları konusunda uyardı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, tüm ülkeler ve çeşitli uluslararası kuruluşlara, Afgan ekonomik kurumlarının çöküşünü önlemek için halka yönelik acil insani yardımlara aktif olarak katılma çağrısında bulundu.

Prens Faysal, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi’nin Pakistan’ın ev sahipliğinde Afganistan’daki insani duruma ilişkin yapılan olağanüstü toplantıda bir konuşma yaptı.

Suudi Bakan, “İİT Zirvesi’nin 14. oturumunun Başkanı sıfatıyla hareket eden Suudi Arabistan, Afgan halkının karşı karşıya olduğu ciddi insani krize gerekli bir yanıt olarak bu olağanüstü toplantıyı düzenleme girişiminde bulundu. Kışın başlamasıyla birlikte yaşlılar, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere milyonlarca Afganın gıda, ilaç ve barınma dahil olmak üzere acil insani yardıma ihtiyacı var” dedi.

Dışişleri Bakanı konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Suudi Arabistan, ekonomik çöküşün ve Afgan halkının yaşam koşullarının kötüleşmesinin sadece bir insanlık trajedisi olmadığının, buna ek olarak daha fazla istikrarsızlığa yol açacağı, bölgesel ve uluslararası barış ve istikrar için korkunç sonuçlara neden olacağının farkında. Dünya nüfusunun üçte birinden fazlasını temsil eden en büyük ikinci uluslararası örgüt İİT çatısı altında hareket ederek, İslam ülkelerinin yaşadığı bölgesel ve uluslararası zorluklarla yüzleşmek için ortak kolektif eylemin önemli ve temel rolünü vurgulamaktadır.”

Prens Faysal, “Bu toplantı, kardeş Afgan halkıyla dayanışmayı vurguluyor ve uluslararası topluma Afganistan’daki insani yaşam koşullarının kötüleşmesini durdurmak için gerekli araç ve adımların atılmasına yönelik acil eylemin önemi konusunda açık bir mesaj gönderiyor” diye konuştu.

Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz on yıllarda, Afgan halkına fayda sağlayan bir milyar riyalden fazla bütçeyle çok sayıda insani, sağlık, eğitim ve gıda projesini desteklediğini dile getiren Prens Faysal şu ifadeleri kullandı;

“Kral Selman’ın talimatları altında son zamanlarda, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla kara ve hava yoluyla kardeş Afgan halkına acil insani yardım gönderildi. Afgan halkı arasındaki birlik, uyum, güvenlik ve istikrarı sağlamanın, Afganistan’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumanın ve buna yabancı müdahaleye karşı koymanın tek yolu budur.”

Suudi Arabistan’ın terör örgütü DEAŞ’ın Afganistan’da halk arasında korku yaymayı ve mezhepçiliği alevlendirmeyi amaçlayan terör saldırılarını kınadığını belirten Prens Faysal, “Afganistan’da barış, güvenlik ve istikrarın korunması, uluslararası toplum tarafından yapıcı katkılar ve toplu eylem gerektiren bir önceliktir” dedi.

Şarku’l Avsat