İran, Kürt tutuklu Haydar Kurbani’yi idam etti

İran hükümetinin dün (Pazartesi) ülkede yasaklı olan bir partiye üye olmakla suçladığı Kürt kökenli bir vatandaşı idam etti. İnsan hakları aktivistleri idam edilen kişinin yargılanma sırasında işkence maruz kalması hukuksuzluk olarak nitelendirdi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Oslo merkezli İran İnsan Hakları Örgütü, Haydar Kurbani isimli şahsın İran’ın Kürdistan eyaletine bağlı Senendec kentindeki bir hapishanede idam edildiğini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre Kurbani’nin ailesine ve avukatına konu hakkında bilgi verilmedi.

İran’nın resmi haber ajansı IRNA, Kurbani’nin infaz edildiğini doğrulayarak Kurbani’nin ülkede terörist grup olarak kabul edilen İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin üyesi olduğunu iddia etti. Parti, İran’daki Kürt kökenli azınlıkları için çalışan yasaklı ve silahlı bir grup olarak görülüyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Uzmanları, Kurbani’nin adil yargılanmaması ve tutukluyken işkence görmesi nedeniyle ölüm cezasının kaldırılmasını konusunda İran’a çağrıda bulunmuştu. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), Kurbani’nin yargılandığı davanın ihlaller ile dolu olduğunu ve haksız bir şekilde gerçekleştiğini söyleyerek cezasının kaldırılmasını talep etmişti.

Sivil toplum kuruluşlarına göre Kurbani, 2016 yılında İran Devrim Muhafızları’na bağlı Besiç milis güçlerinden 3 kişinin öldürülmekten suçlu bulunarak idam cezası almıştı. Kurbani, 2016 yılından beri göz altında tutuluyordu.

Mahkeme, Kurbani’nin Besiç milislerinden 3 kişinin öldürülmesinde katillere ulaşım ve lojistik destek sağlamakla suçlandı ancak davada Kurbani’nin silahlı olmadığı kabul edildi.

Amnesty araştırmacısı Raha Bahreyn, “Kurbani davasında ihlaller vardı ve güvenilir bir kanıt yoktu. Bu İran’ın hayatların kurtarılması gibi bir niyeti olmadığını ve kısa sürede başka infazlar gerçekleştirmeye niyetli olduğunu gösteriyor” dedi.

İran İnsan Hakları Örgütü Başkanı Mahmud Emiri Mukaddem, “Kurbani, yasal prosedürler takip edilmeden ve hiçbir delil gösterilmeden işkence görerek ölüme mahkum edildi” şeklinde konuştu.

Örgüt, sanığın dosyasının hala Yargıtay elinde olduğunu belirtti.

2017 yılında İran Press TV kanalında yayınlanan İngilizce bir belgeselde Amnesty, Kurbani’nin tutuklanmasını kınamıştı. STK’lar, İran medyasının mahkumların işkence altında verdiği itirafların yayınlamasını eleştiriyor.

Şarkul Avsat