ABD Başkanı Joe Biden (Twitter)

ABD Başkanı Biden: ABD, Omikron ile mücadele edebilir

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin ülkede hızla yayılan Kovid-19’un yeni varyantı Omikron ile mücadele edebileceğini açıkladı.

Biden, Omikron vakalarının endişe verici olduğunu ancak halkın panik yapmaması gerektiğini açıkladı. ABD’deki güncel durumun 2020 yılının Mart ayından farklı olduğunu açıklayan Biden, “’Ülkemizde 200 milyon kişi tüm dozlarını oldu. Daha hazırız, daha bilgiyiz. Sadece sürece odaklanmamız gerekiyor” dedi.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre Omikron’un ilk görüldüğü Afrika ülkelerine seyahat edilmesine yasak getiren Biden, Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Esvatini, Mozambik ve Malavi’nin seyahat edilmesi yasaklı ülkeler listesinden çıkartılabileceğini ifade etti.

Pazartesi akşamı yayınlanan verilere göre ülkede görülen vakaların yüzde 73,2’sini Omikron vakaları oluşturuyor. Geçtiğimiz hafta bu oran yüzde 12,6’ydı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Omikron’un, Delta varyantından daha hızlı yayıldığını açıkladı. ABD’nin kuzeybatısında bulunan Oregon, Washington ve Idaho eyaletinde Omikron varyantının, vakaların yüzde 95’ini oluşturduğunu açıkladı.

Florida, Alabama ve Georgia gibi güneydoğuda bulunan bazı eyaletlerde yeni vakaların yüzde 95,2’sini Omikron varyantı oluşturuyor.

ABD, dünyada pandemiden en fazla etkilenen ülkelerden bir i. Ülkede 807 binden fazla Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Şarku’l Avsat