ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: İsrail ile ortak bir stratejiye ihtiyacımız var

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail Başbakanı Naftali Bennett’e ABD ve İsrail’in çeşitli güvenlik konularında ‘kritik bir kavşakta’ olduğunu ve ortak bir strateji geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

İsrail’i ziyaret eden Sullivan ile Bennett’in görüşmesinde, İran ve dünya güçlerinin 2015 tarihli nükleer anlaşmayı canlandırma çabaları ele alındı.

Sullivan, ziyaret kapsamında ilk olarak, İran’ın Viyana’daki müzakereler kisvesi altında nükleer silahlara sahip olması yönünde kaydedilen ilerlemeden duyulan endişeyi dile getiren Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüştü.

Bennett, geçtiğimiz ay İran’ı ‘nükleer şantaj’ uygulamakla suçlayarak, yeniden başlayan müzakerelerin durdurulması çağrısında bulundu.

İran’ı baş düşmanı olarak gören İsrail, Tahran’ın yakında ‘nükleer eşiğe’ geleceğinden, yani bir atom bombası üretmek için yeterli yakıta sahip olacağından endişe ediyor.

ABD İran Özel Temsilcisi Robert Malley dün CNN’e verdiği demeçte, Tahran’ın nükleer faaliyetlerine mevcut hızda devam etmesi halinde, anlaşmayı kurtarmak için sadece birkaç hafta kaldığına dikkat çekerek, “O zaman, yeniden canlandırılabilecek bir anlaşma olmayacak” dedi.

Şarku’l Avsat