ABD ve İsrailli yetkililer İran’ın istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini görüştü

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Tel Aviv ziyaretinde İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Eyal Holata ile görüştü.

Heyetlerin de katıldığı görüşmede, İran’ın nükleer programı, bölgedeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri ve terörist vekil gruplara desteği de dahil olmak üzere oluşturduğu tehdidin tüm yönleriyle mücadele ihtiyacı tartışıldı.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “ABD ve İsrailli yetkililer, İran’ın nükleer programında hızlı ilerleme kaydetmesinin bölgesel ve uluslararası barış ile güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturduğu konusunda hemfikir” denildi.

Sullivan’ın İsrail heyetine Viyana görüşmelerindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdiği ve tarafların nasıl ilerleyecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, ABD ve İsrail’in ‘İran’ın nükleer silah elde etmesini önleme’ konusunda kararlı oldukları da vurgulandı.

Sullivan, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile yaptığı görüşmede ise, ABD ve İsrail’in çeşitli güvenlik konularında ‘kritik bir kavşakta’ olduklarını ve ortak bir strateji geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın İsrail ve Filistin topraklarına 30 saatlik ziyareti, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan Omikron varyantı ile ilgili küresel endişelerin ortasında gerçekleşti.

Bennett, görüşmenin ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Sullivan ile gerçekleştirdikleri ‘verimli’ görüşmelerin, İran’ın oluşturduğu büyüyen tehdidi ve dünya güçleriyle müzakerelerini içerdiğini bildirdi.

Washington, Tahran’ın yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programını durdurmayı kabul ettiği 2015 tarihli nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmaya yönelik Viyana’daki çabalara öncülük ediyor. Tel Aviv ise anlaşmaya karşı çıkıyor.

Bennett, Sullivan ile yaptığı görüşmede, “Viyana’da yaşananların önümüzdeki yıllarda Ortadoğu’nun istikrarı ve İsrail’in güvenliği üzerinde derin etkileri var” dedi.

İsrail, diplomatik çabaların başarısız olduğunu fark etmesi halinde İran’ın nükleer silah edinmesini önlemek için askeri güç kullanımına başvurabileceğini uzun süredir ima ediyor.

Yedioth Ahronoth gazetesine röportaj veren İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Tomer Bar, ‘gerekmesi halinde İran’a hemen yarın saldırmaya hazır olup olmadıklarına’ ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

“Evet. Gerekmesi halinde 24 saat sonra İran’a saldırabiliriz.”

Sullivan’ın Tel Aviv ziyaretinin ardından işgal altındaki Batı Şeria’ya giderek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi planlanıyor.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sullivan’a Abbas yönetimiyle yürütülen ‘güven artırıcı önlemler’ hakkında bilgi verdiğini belirtti.

Gantz, Sullivan ile görüşmesinde, Biden yönetiminin ‘barış umutlarını baltaladığını’ düşündüğü, Batı Şeria’daki İsrail yerleşim birimlerinin inşasından hiç bahsetmedi.