(Fotoğraf: WAFA)

Mescid-i Aksa İmam Hatibi İkrime’nin yurt dışına çıkış yasağı 4 ay daha uzatıldı

İsrail güçleri, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri’nin Filistin toprakları dışına çıkmasını engelleme kararını uzattı.

Mescid-i Aksa hatipliğinden karara dair yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İşgal işgal gücünün sözde İçişleri Bakanı, 29 Mart 2022’de sona ermek üzere, Şeyh İkrime Sabri’nin dört ay daha ülke dışına çıkışını yasaklayan bir karar yayınladı. Bu, Şeyh İkrime’nin Mart 2021’den bu yana seyahat etmesinin engellendiği üçüncü karar” denildi.

Söz konusu açıklamaya göre 82 yaşındaki Şeyh Sabri, İsrail’in kararını ‘haksız ve en temel insan haklarına, uluslararası anlaşmalara ve yasalara aykırı’ olarak nitelendirdi.  Şeyh Sabri açıklamasında “Dünyanın tüm ülkeleri ile iletişim için alternatifler mevcut” dedi.

İsrail makamlarından ise kararın gerekçesiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrailli yetkililer daha önce de Şeyh Sabri’yi birkaç kez tutuklamış, işgali reddeden ve Filistinlilere yönelik ihlalleri kınayan açıklamalarından sonra aylarca Mescid-i Aksa’ya girmesini engellemişti.

İsrail’in bu politikalarından güç alan yerleşimciler geçtiğimiz çarşamba günü İsrail işgal güçleri koruması altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Filistin resmi haber Ajansı (WAFA) muhabiri, onlarca yerleşimcinin işgal polisinin koruması altında, gruplar halinde Meğaribe (Faslılar) Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini, kapının doğu kısmında kışkırtıcı eylemler gerçekleştirdiğini ve avluda Talmud ritüelleri yaptıklarını bildirdi.

Yerleşimciler, mevcut statükoyu değiştirmek için cuma ve cumartesi hariç her gün, sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa Mescid-i Aksa’ya gidiyor.

İsrail güçlerinin baskı politikaları doğrultusunda Eski Kudüs Şehri ve girişlerinin yanı sıra Mescid-i Aksa’da ibadet edenler sıkı bir şekilde aranıyor. Katı askeri önlemler uygulanıyor.

Şarku’l Avsat