ABD’nin Riyad Büyükelçiliği: Cizan’daki ‘korkunç saldırıyı’ şiddetle kınıyoruz

ABD’nin Riyad Büyükelçiliği, bugün yaptığı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’ın Cizan bölgesine gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınadı. Söz konusu saldırıda, bir Suudi vatandaşı ve Yemen uyruklu bir kişi ölürken 7 sivil yaralandı.

ABD’nin Suudi Arabistan Büyükelçiliği, saldırıda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine en içten taziyelerini iletti ve yaralılara acil şifalar diledi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Husi saldırılarının çatışmayı sürdürdüğü, Yemen halkının acılarını derinleştirdiği ve Suudi Arabistan’da yaşayan 70 binden fazla Amerikan vatandaşıyla birlikte sivilleri tehlikeye attığı belirtildi.

Riyad’daki ABD Büyükelçiliği, Husileri bir kez daha sivillere yönelik pervasız saldırılarını durdurmaya ve bu çatışmayı sona erdirmek ve Yemen’de barışı sağlamak için Birleşmiş Milletler himayesinde diplomatik çabalara dahil olmaya çağırdı.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, dün (Cuma), Suudi Arabistan’ın Cizan bölgesinde bulunan Samta’daki bir sanayi atölyesinin ve Necran şehrindeki bir sınır köyünün hedef alındığı saldırılarda sivillerin hedef alındığını açıkladı.

Koalisyon yetkilileri, Cizan’da bir Suudi ve bir Yemenli vatandaşın saldırı sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada Cizan’da 6 Suudi Arabistanlı vatandaşın ve bir Bangladeşlinin şarapnel parçaları sonucunda yaralandığı, tedavilerinin yapılması için hastaneye kaldırıldıkları açıklandı. Saldırılarda iki dükkan ve 12 araç hasar gördü.

Arap Koalisyonu, sivillerin hedef alındığı saldırıların ve saldırı girişimlerinin uluslararası insancıl hukukunun ihlali olduğunu vurguladı.

Koalisyon, Husi saldırısı sonucu Necran’daki bir vatandaşın arabasının hasar gördüğünü belirterek saldırıların Yemen’in Saada kentinden yapıldığını açıkladı. Saldırıyı düzenleyenlere cevap vermek ve sivilleri korumak için hava saldırıları düzenlenmesi için gerekli sürecin başlatıldığı belirtildi.

Şarkul Avsat