Husi saldırılarının ardından Cizan ve Necran'da meydana gelen hasardan bir kare (koalisyon)

Arap Koalisyonu, Husilere yönelik geniş çaplı bir askeri operasyon hazırlığında

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Cizan bölgesindeki Samta Valiliği’nde Husi saldırıları sonucu bir Suudi vatandaşının ve Yemen uyruklu bir kişinin öldüğünü duyurdu.

Geniş kapsamlı ve uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde bir askeri harekatın hazırlıklarının yapıldığını ortaya koyan koalisyon, Suudi topraklarında sivilleri koruma konusundaki kararlılığını yineledi.

Koalisyon, Saada Valiliği’nde darbe grubunun balistik füzeleri ve diğer başka silahları sakladığı iki mağaranın yanı sıra Sana’nın batısındaki El-Mehvit’te balistik füzeler ve insansız hava araçlarının yer aldığı 4 Husi deposunun imha edildiğini açıklamıştı. Bu, Cizan ve Necran vilayetlerinde sivilleri hedef alma girişimlerine derhal yanıt verilmesi çerçevesinde gerçekleşti.

İlki Necran bölgesindeki bir sınır köyüne diğeri ise Cizan bölgesinin Samta vilayetindeki bir sanayi atölyesine olmak üzere önceki gün iki Husi füzesi düştü. Koalisyon, saldırının sivilleri hedef alma girişimi olduğunu açıkladı.

Bu iki operasyonun, Husi milislerinin kalesi Saada Valiliği’nden başlatıldığını açıklayan koalisyon, tehditleri etkisiz hale getirmek ve sivilleri korumak için derhal harekete geçeceğine söz verdi.

Şarkul Avsat