Arap Koalisyonu: Suudi Arabistan’ın Cizan ve Necran şehirlerinin hedef alındığı saldırılarda iki sivil hayatını kaybetti

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Suudi Arabistan’ın Cizan bölgesinde bulunan Samta’daki bir sanayi atölyesinin ve Necran şehrindeki bir sınır köyünün hedef alındığı saldırılarda sivillerin hedef alındığını açıkladı.

Koalisyon yetkilileri, Cizan’da bir Suudi ve bir Yemenli vatandaşın saldırı sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada Cizan’da 6 Suudi Arabistanlı vatandaşın ve bir Bangladeşlinin şarapnel parçaları sonucunda hafif ve orta dereceli yaralandığı, tedavilerinin yapılması için hastaneye kaldırıldıkları açıklandı. Saldırılarda iki dükkan ve 12 araç hasar gördü.

Arap Koalisyonu, sivillerin hedef alındığı saldırıların ve saldırı girişimlerinin uluslararası insancıl hukukunun ihlali olduğunu vurguladı.

Koalisyon, Necran’daki bir vatandaşın arabasının hasar gördüğünü belirterek saldırıların Yemen’in Saada kentinden yapıldığını açıkladı. Saldırıyı düzenleyenlere cevap vermek ve sivilleri korumak için hava saldırıları düzenlenmesi için gerekli sürecin başlatıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamalarda saldırılara karşılık vermek için acil bir askeri operasyonun başlatıldığı ifade edildi. Düzenlenen operasyonlarda Saada kentinde balistik füze ve silah deposu olarak kullanılan iki mağaranın ve Mahvit’teki balistik füze ve silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) depolandığı iki deponun imha edildiği belirtildi.

Şarkul Avsat