İklim felaketleri 2021’de 170 milyar dolara mal oldu

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Christian Aid’in araştırmasına göre, bu yıl yaşanan 10 iklim felaketi 170 milyar dolardan fazla hasara neden oldu.

Christian Aid, her yıl sel, yangın ve sıcak hava dalgaları gibi iklim felaketlerinin maliyetlerini sigorta şirketleri ve sonuç raporlarına göre hesaplıyor.

Kuruluş, bugün yayınladığı yıllık raporunda, bu yıl yaşanan 10 felakette en az bin 75 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1,3 milyondan fazla kişinin yerinden olduğunu bildirdi.

ABD’nin doğusunu vuran ve 65 milyar dolarlık zarara neden olan Ida Kasırgası, 2021’in en maliyetli felaketi olarak listenin başında yer aldı.

Ida’yı, Temmuz ayında Almanya ve Belçika’da 43 milyar dolarlık zarara yol açan sel felaketi takip etti.

Teksas’ı etkisine alan Uri fırtınasının kayıpları 23 milyar doları bulurken, bunu Temmuz ayında Çin’in Henan eyaletinde yaklaşık 17,6 milyar dolara mal olan sel izledi.

Milyarlarca dolarlık zarara neden olan diğer felaketler arasında Kanada’daki sel ve Mayıs ayında Hindistan ve Bangladeş’i vuran kasırga yer aldı.

Rapor, yoksul ülkelerdeki afetlerin neden olduğu mali kayıpları tahmin etmenin zor olması nedeniyle, değerlendirmelerinin ağırlıklı olarak daha iyi altyapıya sahip zengin ülkelerdeki iklim felaketlerini kapsadığına dikkat çekti.

İsviçreli sigorta şirketi Swiss Re, Aralık ortasında 2021’deki doğal afetlerin maliyetine ilişkin küresel bir tahmin yayınladı. Bu tahmin, 2020’ye göre yüzde 24 artarak 250 milyar dolar oldu.

Şarku’l Avsat