Eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

Netanyahu hükümetindeki iki bakan hakkında yolsuzluk suçlaması

İsrail eski Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında 27 Aralık’ta üç yolsuzluk suçlamasıyla (rüşvet alma, güveni kötüye kullanma ve dolandırıcılık) yeniden soruşturma başlatıldı. Tel Aviv Bölge Mahkemesi, Netanyahu hükümetindeki iki eski bakanı da yolsuzluk yapmakla suçlarken, bakanlar ve savcılık arasında bir anlaşma sağlandığı ifade edildi.

İki eski bakanla yapılan anlaşmaya göre savcılık, suçlamaları hafifletti ve bakanlar ise suçlarını itiraf etti.

İlk anlaşma eski İçişleri Bakanı ve ultra-Ortodoks Şas Partisi Başkanı Aryeh Deri ile yapıldı. Deri, başlangıçta milyonlarca dolarlık geliri gizlemekle suçlanıyor. Anlaşmaya göre Deri, bu parlamento oturumu sırasında Knesset’ten istifa etmesi ve 180 bin şekel (57 bin dolar) para cezası ödemesi karşılığında küçük vergi suçlarını kabul etti. Deri’nin, Knesset’ten istifa ettikten sonra bile partisini yönetmeye devam edeceği açıklandı.

Deri’nin 1999 yılında rüşvet ve diğer yolsuzluk suçlarından hüküm giydiği ve 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığı biliniyor. Aryeh Deri ayrıca, yaklaşık 2 yıl hapis yatmış ve 10 yıl siyasetten men edilmişti. Ancak 2009’da yeniden Şas Partisi liderliğine geri döndü ve Binyamin Netanyahu başkanlığındaki farklı hükümetlerde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Diğer eski bakan ise Likud’dan Knesset üyesi Haim Katz. Tel Aviv Mahkemesi, 27 Aralık’ta kendisi ve savcılık arasındaki anlaşmayı kabul etti. Anlaşmada, kabul edilemez eylemlerde bulunduğu öngörülürken mahkeme, Katz’ı ertelenmiş hapis cezasına ve para cezasına çarptırdı. Bu durum, yıllarca siyasete girmesine de engel oluyor.

Anlaşmaya göre Katz, bir yasada ortaya koyduğu değişikliğin kişisel çıkarı için değil, geniş bir kitlenin yararına olduğunu itiraf etti. Bu suçlama, güven ihlali gibi önceki suçlamalarla karşılaştırıldığında çok hafif bir suçlama. Kararın hafifletilmesiyle Katz, ülkedeki toprakların yaklaşık yüzde 90’ını yöneten İsrail Toprak İdaresi başkanlığına getirilecek.

Kudüs Bölge Mahkemesi, 27 Aralık’ta Netanyahu’nun davalarıyla ilgili oturumlarına yeniden başladı. Savunma avukatları, uzun yıllar boyunca yardımcısı ve kıdemli danışmanı olarak çalışan, daha sonra ise Netanyahu’ya sırt çeviren tanık Nir Hefetz’i sorgulamaya devam etti. Hefetz ifadesinde, Netanyahu’nun eşi ve oğlu Yair’in her zaman devlet işlerinin yönetimine müdahale ettiğini ve kendi isteklerini başbakana dayattığını belirtti. Nir Hefetz’e göre birkaç kez Binyamin Netanyahu’ya büyük zarar verdiler.

Netanyahu’nun ‘hükümete, kendisine ve ailesine yönelik eleştirilerini yumuşatmak için’ Yediot Aharonot gazetesini etkileme girişiminde bulunduğuna dair ifadeleri sırasında Hefetz, Netanyahu’nun kendisinden ‘birkaç kez editör Noah Mozes’i tehdit etmesini’ istediğini söyledi.

Şarkul Avsat