Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, İsrail'in ilk Manama Büyükelçisi olan Eitan Na'eh'i kabul ederken (Bahreyn Haber Ajansı)

Malezya ve İsrail büyükelçileri, Bahreyn Kralı’na güven mektubu sundu

İsrail’in ilk Manama Büyükelçisi olan Eitan Na’eh ve Malezya’nın Manama Büyükelçisi Shazryll Zahiran güven mektuplarını Sakhir Sarayı’nda düzenlenen bir törende Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife’ye sundu.

Bahreyn Haber Ajansı’na (BNA) göre, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa büyükelçileri memnuniyetle karşılayarak Bahreyn ve iki dost ülke arasındaki ikili ilişkileri ve bu ilişkilerin çeşitli alanlarda ilerlemesine övgüde bulundu. Kral Hamad, diplomatik görevlerini yerine getirmede büyükelçilere başarılar diledi.

Büyükelçiler, ülkelerinin liderlerinin selamlarını ve Bahreyn Kralı’na ve halkına karşı iyi dileklerini ileterek Bahreyn ile gelişen ilişkilere övgüde bulundu.

11 Eylül 2020 tarihinde Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı almıştı. Bahreyn’in ilk İsrail Büyükelçisi Halid Yusuf el Calahama, güven mektubunu İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog’a sunarak göreve başlamıştı.

Geçtiğimiz Ekim ayında, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İsrailli bir bakan olarak ilk kez Manama’yı ziyaret etmiş ve Bahreyn’deki büyükelçiliğin açılışını yapmıştı.

Şarkul Avsat