Bahreyn, Suriye Diplomatik Misyonu Başkanı’nı belirledi

Bahreyn, Suriye Diplomatik Misyonu Başkanı’nı belirledi. Şarku’l Avsat’ın Bahreyn Haber Ajansı’ndan (BNA) aktardığı habere göre, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Bahreyn’in Suriye Diplomatik Misyonu’na Vahid Mübarek Seyyar’ı başkan olarak atayan bir kararname çıkarttı.

Kararnamenin maddeleri ise şöyle:

Madde 1- Büyükelçi Vahid Mübarek Seyyar, Bahreyn Krallığı’nın Suriye Diplomatik Misyonu başkanlığına Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi unvanıyla atanmıştır.

Madde 2- Bu kararname, Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tarafından uygulanacaktır. Karar, resmi gazetede yayınlandığı günden yürürlüğe girer.

Bahreyn, birçok Arap ülkesinin Şam ile ilişkileri normalleştirme çabalarının ardından Büyükelçi Vahid Mübarek Seyyar’ı başkan olarak görevlendirdi. 9 Kasım tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Suriye’nin başkenti Şam’a gitmiş ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşmüştü.

Birden fazla Arap ülkesi, Şam’ın Arap Birliği’ndeki koltuğuna geri dönmesi için harekete geçti ancak bu konuda tüm Arap ülkelerinin katıldığı bir görüşme yapılmadı.

Şarkul Avsat