Hindistan'ın Riyad Büyükelçisi Dr. Avsaf Said (Hindistan Büyükelçiliği)

Hindistan’ın Riyad Büyükelçisi: Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz her alanda gelişti

Hindistan’ın Riyad Büyükelçisi Dr. Avsaf Said, Hindistan ve Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin Kovid-19 salgınına rağmen her alanda geliştiğini açıkladı.

Riyad’daki Hindistan Büyükelçiliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Said, “Bu yıl, 2020 yılında başlayan Kovid-19 pandemisinin zorlukları devam etti. Ancak 2021 yılında Hindistan ve Suudi Arabistan arasındaki sarsılmaz dostluk kanıtlandı. Koronavirüs ile mücadelede sadece hükümetler değil, halklarımız da desteklerini gösterdi. Hindistan ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, son yıllarda karşılıklı ziyaretler ile gelişti. İki ülke arasında Stratejik İşbirliği Konseyi’nin kurulması ile ilişkilerimiz ilerledi. İki ülke enerji ve güvelik alanlarında işbirliğinde bulunuyor, siber güvenlik ve terörle mücadelede anlaşmalar yapıyor, denizde rahatça ticaret yapılması için bölgedeki uluslararası deniz yollarını güvence altına almaya çalışıyoruz” dedi.

Büyükelçi Said, 2021 yılının ilk dokuz ayında Suudi Arabistan’ın en fazla ticaret yaptığı ikinci ülkenin Hindistan olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada Hindistan’ın Suudi Arabistan’ın dördüncü en büyük ticaret ortağı olduğu belirtilirken iki ülke arasındaki toplam ticaret hacminin 20,8 milyar dolar, Hindistan’dan Suudi Arabistan’a yapılan ihracatın 5,2 milyar dolar, ithalatın ise 15,6 milyar dolar olarak belirlendiği açıklandı. Bu yıl ise, iki ülke arasındaki ticaret seviyesinin, Kovid-19 pandemisi öncesi dönemdeki seviyeye ulaşacağı belirtildi.

Hindistan’ın Suudi Arabistan’dan 10,7 milyar dolarlık petrol ithal ettiği ve bu rakamın Suudi Arabistan’ın petrol ithalatının yaklaşık yüzde 18’ini oluşturduğu kaydedildi. Hindistan, Suudi Arabistan’dan en fazla petrol satın alan ikinci ülke konumunda. Büyükelçi Said, Suudi Arabistan ve Hindistan’daki şirketlerin gıda, enerji, inşaat ve diğer sektörlerde iş birliği yapmak için bu yıl toplantı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Kültür ve eğlence sektörleri hakkında da açıklama yapan Said, “Suudi Arabistan’daki eğlence sektörünün bir parçası olarak ünlü Bollywood sanatçıları, Suudi Arabistan’da düzenlenen festivallere ve Kızıldeniz Film Festivaline katıldı” ifadelerini kullandı. Uluslararası Hindistan Film Akademisi (IIFA) Ödülleri’ne Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yapabileceğini ve iki ülke arasında film sektöründe önemli gelişmeler yaşanabileceğini açıklayan Said, “Hindistan Teknoloji Enstitüsü IIT Delhi gibi önde gelen şirketlerimizin şubelerinin Suudi Arabistan’da açılması için projeler yürütülüyor” dedi.

Said, yaptığı konuşmada Hindistan ve Suudi Arabistan arasında imzalanan hava anlaşmasının 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe gireceğini açıkladı. Said, “Suudi Arabistan, Delhi, Mumbai ve Chennai şehrinde turizm ofisi açtı. Böylece, vatandaşlarımız ülkelerimize daha kolay seyahat edecek” dedi.

Şarkul Avsat