Mısır hükümeti, AstraZeneca aşılarından yeniz dozları karşılıyor (Mısır Sağlık Bakanlığı)

Mısır, AstraZeneca aşılarından yeni doz sevkiyatını aldı

Mısır sağlık yetkilileri yaptığı açıklamada, Kovid-19’a karşı geliştirilen AstraZeneca aşısından yeni doz sevkiyatı aldığını açıkladı. Mısır hükümeti aynı zamanda, ülke genelindeki tüm kurum ve bakanlıkların, koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türü Omikron varyantına karşı mücadele için hazır olduğunu vurguladı.

Hükümet Perşembe günü yaptığı açıklamada, koronavirüs aşısının üçüncü doz alımına karşılığında bir miktar para ödenmesine karar verilmesiyle ilgili olarak, birçok internet sitesi ve sosyal medya platformlarda dolaşan haberleri yalanladı.

Mısır Bakanlar Kurulu Medya Merkezi yaptığı açıklamada, sağlık bakanlığı ile iletişim kurarak, koronavirüsün birinci, ikinci ve üçüncü güçlendirici (rapel) dozların tamamen ücretsiz olduğunu vurgulayarak, aşı yaptırmış olup üzerinden en az 6 ay geçmiş olan kişilere rapel dozlarını yaptırmaları için ilgili internet sitesine kayıt gerekmeksizin mesaj gönderildiğini ve söz konusu mesajlara vatandaşların yanıt vermelerinin önemli olmasıyla birlikte, gerekli kriterlere uygun olarak, koronavirüs aşı birimlerine gidilmesi gerektiğini belirtti.

Bakanlar Kurulu dün yaptığı açıklamada, koronavirüsün salgın eğrisinin istikrarını korumak için, maske takmak, sosyal mesafeyi korumak, düzenli el yıkamak ve aşırı kalabalık olan yerlerden uzak durmak gibi ihtiyati tedbirlere devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Diğer yandan, Mısır Cumhurbaşkanı’nın Sağlık ve Koruma İşleri Danışmanı Dr. Muhammed Avvad Taceddin ise tüm bakanlıkları içeren Koronavirüs Kriz Yönetimi Yüksek Komitesi ile başlayarak Sağlık Bakanlığı ve tüm kurumların, endişe verici varyant olarak tanımlanan Omikron ile mücadele etmeye hazırlandığını söyledi.

Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada Taceddin, “Sağlık Bakanlığı önce sorumlu, ardından üniversite hastanelerinin yanı sıra diğer özel ve kamu kurumlarından sorumlu olan Yükseköğretim Bakanlığı’nın geldiğini ve bütün kurumların yaklaşmakta olan herhangi bir krizi kontrol altına almayı planladığını belirtti. Ülke genelinde Omikron varyantının yayılmasını önlemek ve engellemek için tüm vatandaşların, tıbbi tesisler ve yurt dışından gelenler için hükümet tarafından yakın takip edildiğini açıkladı.

Diğer yandan, Mısır Yüksek Öğretim Bakanlığı ve Sağlık bakan vekili Halit Abdulgaffar Perşembe günü yaptığı açıklamada, Mısır’ın, Küresel Aşı İttifakı (GAVI) ile iş birliği içerisinde, Küresel Erişim Programı (COVAX) aracılığıyla AstraZeneca şirketi tarafından üretilen 374 bin 460 bin doz aşının Kahire Uluslararası Havalimanı’nda teslim alındığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bu durum, Mısır devletinin salgınla mücadelede elde ettiği kazanımları korumak için koronavirüs aşılarının tedarikini çeşitlendirme ve genişletme planı kapsamında gerçekleşiyor.

Diğer yandan Abdulgaffar ise, söz konusu aşıların ülke geneline yayılmış aşı merkezlerine sevk edilmeden önce Mısır İlaç Kurumu (EDA) laboratuvarlarında analiz edileceğini vurgulayarak ki doz şeklinde uygulanan AstraZeneca aşısının acil kullanımının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve EDA tarafından onayladığını da belirtti.

Şarkul Avsat