Saudi Aramco ve Advanced Electronics dijital ekosistemi geliştirmek için mutabakat zaptı imzaladı

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco ve Riyad merkezli Advanced Electronics şirketi (AEC), ülkenin dijital ekosistemini daha da geliştirmek ve dijital işletmelerin yerelleşmesini hızlandırmak için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Ortaklık, Suudi Arabistan’ın dijital ekosisteminin devam eden genişlemesini tamamlamak için nesnelerin interneti, bilgi işlem, iletişim, robotik, insansız hava araçları ve yarı iletkenlerin daha geniş bir şekilde benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bu da yerel içeriği en üst düzeye çıkaracak, ülkenin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesine katkıda bulunacak, yeni işler yaratacak, dijital yetenek gelişimini hızlandıracak ve Aramco’nun güvenilirliğini ve operasyonel verimliliğini artıracak.

Suudi Aramco Teknik Hizmetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Ahmed es-Saadi, “Bu ortaklık, şirketin planını ilerletmek için önde gelen teknoloji sağlayıcılarla çalışırken, yerel teknolojiler ve yetenekler geliştirme çabalarımızı desteklemeyi amaçlıyor” dedi.

Advanced Electronics CEO’su Ziyad el-Musallam ise, “Suudi Aramco ile işbirliğinin, endüstriyel dijital işletmelerde, özellikle mühendislik, üretim ve hizmet düzeyinde, güvenlik ve enerji sektörlerinde kullanılan birçok sistem ve ürün genelinde tedarik zincirlerinin verimliliği ve değerine katkıda bulunması bekleniyor” diye konuştu.

Şarkul Avsat