Avrupa’da Kovid-19 vaka sayısı 100 milyon eşiğini aştı

Avrupa, 2019 yılının Aralık ayında yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin’de ortaya çıkmasından bu yana, dünyadaki tüm vakaların üçte birinden fazlasına denk gelen 100 milyon vaka eşiğini aştı.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre, cumartesi günü Atlas Okyanusu kıyılarından Azerbaycan ve Rusya’ya kadar uzanan 52 ülke ve bölgeyi kapsayan Avrupa’da, 100 milyon 74 bin 753 vaka kayıtlara geçti. Bu oran aynı zamanda dünya genelinde 288 milyon 279 bin 803 milyon vakanın üçte birinden fazlasına denk geliyor.

Avrupa’da, son 7 gün içinde kayıtlara geçen 4,9 milyon vaka ile geçen haftaya göre yüzde 59’luk bir artışla eşi görülmemiş enfeksiyon oranına tanık oluyor.

Danimarka (2 bin 45), Kıbrıs (bin 969 vaka) ve İrlanda (bin 964 vaka) gibi Avrupa ülkeleri  dünya genelinde koronavirüse bağlı vaka oranının en yüksek olduğu 10 ülke arasında yer alıyor.

Fransa, salgının başlangıcından bu yana, ülke genelinde kaydedilen tüm vakaların yaklaşık yüzde 10’una denk gelen son bir haftada bir milyon 103 bin 555 vaka kaydetti.

Avrupa 17 ülke ve bölgesiyle haftalık rekor vakalara tanık oldu.

Bu rakamlar tüm ülkelerdeki sağlık otoriteleri tarafından yayınlanan günlük raporlara dayanıyor. Salgının başlangıcından bu yana birçok ülkede testlerin yoğunlaştırılmasına rağmen, enfeksiyon şiddeti düşük olan veya semptom göstermeyen vakaların büyük bir kısmı tespit edilemiyor.

Şu anda, Avrupa kıtasındaki ölüm oranlarındaki artış, yüksek vaka oranlarına eşlik etmiyor.

Son bir haftada Avrupa bölgesinde bir önceki haftaya göre yüzde 7’lik bir düşüşle günlük ortalama 3 bin 413 can kaybı kaydedildi.

Our World In Data (OWID) tarafından derlenen verilere göre, Avrupalıların yüzde 65’i en az bir doz aşı olurken, yüzde 61’i ise tam doz aşı oldu. Dünya genelinde ise bu oran sırasıyla yüzde 58 ve yüzde 49’a denk geliyor. Bu oranlarda Avrupa’daki ortalama aşılama oranı dünya ortalamasının üzerinde olduğunu gösteriyor.

Şarku’l Avsat