Dakar Rallisi’nin ilk etabı Ha’il’de düzenlendi.

Dakar Rallisi’nin ilk etabının galibi Nasser el Attiyah oldu

Bu yıl 44’üncüsü düzenlenen Dakar Rallisi’nde Toyota’nın pilotu Nasser el Attiyah, ilk etabı 3 saat 30 dakika 53 saniyede tamamlayarak zafere ulaştı. WRC efsanesi Fransız pilot Sebastien Loeb, Attiyah’ın ardından, 12 dakika 44 saniyelik  farkla ikinci olurken Çek ralli pilotu Martin Prokop da üçüncü sırada yer aldı.

43. Dakar Rallisi’nin şampiyonu Fransız Stephane Peterhansel, ilk etapta yaptığı kazanın ardından zorlu anlar yaşadı.

Litvanyalı Laisvydas Kancius, Quads etabında 6 saat 15 dakika 37 saniye ile birinci olurken, Rus uyruklu Aleksander Maksimov 6 dakika 10 saniyelik bir farkla ikinci sırada yer aldı. ABD’li Pablo Copetti ise 9 dakika 36 saniye farkla üçüncü oldu.

Motosiklet kategorisinde ise GasGas Factory takımından Avustralyalı Daniel Sanders 4 saat 38 dakika ve 40 saniyelik derecesiyle birinci oldu. Honda takımından Pablo Quintanilla, Sanders’in 4 dakika 7 saniye arkasından ikinci sırada yer alırken RedBull KTM Factory’den Avusturyalı Matthias Walkner üçüncülüğü elde etti.

Kamyon yarışlarında Kamaz sürücüsü Dmitry Sotnikov ilk etabı 4 saat 6 dakika 22 saniye ile birinci bitirirken takım arkadaşı Eduard Nikolaev, Sotnikov’un 31 saniye gerisinde ikinci oldu. Diğer bir Kamaz sürücüsü Ales Loprais ve Braga da yarıştan üçüncü olarak ayrıldı.

Yarışmanın T3 kategorisinde ise ABD’li Seth Quintero 4 saat 21 dakika 35 saniye ile birinci oldu. Şilili pilot Lopez Contardo 1 dakika 58 saniye ile ikinci sırada yer alırken Sebastian Eriksson ise üçüncülüğü elde etti.

SSV kategorisinde Polonyalı Aron Domzala 4 saat 23 dakika 19 saniyelik derecesi ile yarışmayı ilk sırada bitirirken iki dakika yedi saniye gecikmeyle ABD’li Austin Jones ikinci oldu. Etapta Brezilyalı pilot Rodrigo Luppi De Oliveira üçüncü sırada yer aldı.

Şarku’l Avsat