Hudeyde Limanı

İİT, Husilerin BAE bandıralı kargo gemisine yönelik korsanlığını şiddetle kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği, Husi milislerin Yemen açıklarında Suudi Arabistan’ın sahra hastanesi için ekipman taşıyan Birleşik Arap Emirliği (BAE) bayrağı taşıyan kargo gemisine yönelik korsanlık ve adam kaçırma eylemini şiddetle kınadı.

Genel Sekreterlik tarafından bugün yapılan açıklamada, söz konusu saldırı uluslararası hukuk ve anlaşmalarla güvence altına alınan deniz ve ticari seyrüsefer özgürlüğünü engelleyecek ve Yemen halkına insani yardımların gönderilmesinin durdurulmasına yol açacak bir suç eylemi olarak nitelendirildi.

İİT Genel Sekreterliği, geminin derhal serbest bırakılması çağrısında da bulundu.

Ne olmuştu?

Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı, Husi milislerin dün gece Yemen açıklarında Hudeyde yakınlarında seyir halinde olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bandıralı bir kargo gemisini kaçırdığını duyurdu.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, “Ravabi adlı BAE bayrağı taşıyan kargo gemisi, dün saat 23.57’de Hudeyde yakınlarında seyir halindeyken korsanlık ve adam kaçırmaya maruz kaldı” dedi.

Sözcü, Sokotra Adası’ndan Cizan Limanı’nda giden geminin, adadaki bir Suudi Arabistan hastanesinin işletilmesi için kullanılan malzemeleri taşıdığını bildirdi.

Sahra hastanesinden gelen geminin ambulans araçları, tıbbi ekipman, iletişim ekipmanı, çadırlar, sahra mutfağı, sahra çamaşırhanesi ve aksesuarları ile teknik ve güvenlik desteği taşıdığını söyledi.

Albay Maliki, terörist Husi milislerin korsanlık eyleminin, Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz’in güneyindeki deniz seyrüsefer özgürlüğü ve küresel ticarete yönelik gerçek bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Husi milislere gemiyi derhal serbest bırakmaları yönünde çağrıda bulunan Maliki, “Aksi takdirde, Koalisyon güçleri gerektiğinde güç kullanımı da dahil olmak üzere, bu ihlalle başa çıkmak için gerekli tüm önlem ve tedbirleri alacaktır” dedi.

Şarku’l Avsat