İngiliz uzman: Uzun süreli karantina yarardan çok zarar veriyor

Edinburgh Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Prof. Dr. Mark Woolhouse, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan uzun süreli karantinanın yarardan çok zarar verdiğini söyledi.

The Guardian’ın haberine göre Woolhouse, salgının yaygınlaşması, bunun sonucunda herkesin karantinaya maruz kalması ve ülkenin çeşitli yerlerinde kapatma prosedürlerinin uygulanmasının büyük zarara neden olduğunu vurguladı.

Woolhouse açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü;

“Kovid-19’a verilen bireysel tepkilerdeki büyük farklılıkları anlamadaki bu başarısızlık, İngiltere’nin salgına hatalı tepki vermesine ve uzun vadeli bir ulusal karantina uygulamasına yol açtı. Eğitimleri, işleri ve normal yaşamları ellerinden alınan, gelecek umutları zedelenen çocuklarımıza ve genç yetişkinlere ciddi zararlar verdik, rekor kıran bir kamu borcu dağını miras olarak bıraktık. Bütün bunlar, Ulusal Sağlık Hizmetleri’ni yaşlılar, zayıflar ve hastalar için çok daha büyük bir tehdit oluşturan bir hastalıktan korumak içindi. Panikledik ve bu krizi daha da kötüleştirdi. Kısacası bu, halk sağlığına dikkatli bir yaklaşım gerektiren bir salgındı ve tam tersi oldu.”

Yaşlılar ve ciddi sağlık sorunları olanlar da dahil olmak üzere bazı insanların diğerlerinden daha fazla risk altında olduğu için koronavirüsün ‘son derece ayrımcı’ olduğunu söyleyen Woolhouse şöyle devam etti;

“Bu çok ayrımcı bir virüs. Bazı insanlar diğerlerinden çok daha fazla risk altında. 75 yaşın üzerindeki insanlar, 15 yaşın altındakilere göre şaşırtıcı bir şekilde 10 bin kat daha fazla risk altındadır.”

Woolhouse, hükümetin ülke çapında kapsamlı karantinalar uygulamak yerine, insanlar arasındaki temasları güvenli hale getirmek için tasarlanmış önlemleri benimsemesi gerektiğini savunarak, “İngiltere verilerinden, vakalar arttıkça karantina uygulanmadan önce insanların birbirleriyle temaslarının azaltıldığını görebilirsiniz. Bu, maskeler ve testler gibi koronavirüse karşı güvenli önlemlerle birleştiğinde yayılmayı kontrol etmek için yeterli olurdu” dedi.

Bununla birlikte, Woolhouse, sürü bağışıklığını elde etmek için yeterli sayıda insan enfekte olana kadar tüm kısıtlamaları kaldırma önerisini reddederek açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Bu, 2020’de yaşadığımızdan çok daha büyük bir salgına yol açabilirdi. Ayrıca, toplumun daha savunmasız üyelerini, yaşlıları ve bağışıklığı baskılanmış olanları yeterince korumak için ikna edici bir plandan yoksundu.”

Woolhouse, İngiltere’nin virüsü bastırmak için bir servet harcadığını ve gelecek nesiller boyunca maruz kalınan borcu ödemeye devam edeceğini söyleyerek, “Aksine, toplumdaki savunmasız kişileri korumak için neredeyse hiçbir şey harcamadık. Hem salgını bastırmaya, hem de korumaya yatırım yapmalıydık ve yapabilirdik. Etkili bir şekilde sadece birini seçtik” dedi.

İngiliz uzman, “Kapatmalar bir halk sağlığı politikası değildir. Halk sağlığı politikasının başarısızlığına işaret ediyorlar” diye ekledi.

Şarkul Avsat