Yemen: Husiler istihbarat teşkilatını dönüştürüyor

Yemen’deki darbeciler binlerce istihbarat çalışanını görevden alarak yerlerine destekçilerini yerleştirdi

Husi milisleri Yemen’deki meşru hükümete karşı 2014 yılının ikinci yarısında yaptığı darbeden bu yana devlet kurumlarına paralel kurumlar oluşturmuş olmasına rağmen Yemen istihbarat servisine yönelik büyük bir tasfiye operasyonu başlattı. Emeklilik adı altında servisin binlerce üyesinin görevine son vermeye ve yerlerine kendi unsurlarını yerleştirmeye karar verdi.

Husi grubunun bu hamlesi, Yemen’deki devlet kurumlarının kadrolarını işten çıkarmaya ve bu kurumlara grup unsurlarını yerleştirme sürecini tamamlamaya yönelik devam eden bir planın parçası olarak, beş yıldır maaş alamamış olmalarına rağmen on binlerce memuru emeklilik bahanesiyle işten çıkarmasından aylar sonra geldi.

Güvenlik ve siyasi kaynaklar Şarku’l Avsat’a verdikleri demeçte sözde Güvenlik ve İstihbarat Servisi Başkanı Abdülkadir eş-Şami’nin, Husi milislerinin liderliğinin üç binden fazla subayı ve milislerin Dış İstihbarat Servisi (Milli Güvenlik) ile birleştirdiği Siyasi Güvenlik Servisi üyesini emeklilik bahanesiyle işten çıkarmaya yönelik talimatlarını uygulamaya başladığını söyledi.

Kaynaklara göre talimatlarda bu kişilerin yerlerine, milislerin Lübnan Hizbullahı tarafından kurulan ve çalışmaları denetlenen Önleyici Güvenlik Servisi olarak bilinen istihbarat servisi tarafından özenle seçilecek olan Husi unsurlarının konulması gerektiği ifade ediliyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar bu hamlenin sadakatlerinden şüphelenilen, başta milislerin yönetimi altına çalışmaya devam etmeyi reddeden kadınlar olmak üzere bazıları çalışmayı reddettiği için veya işten uzaklaştırılarak ya da mobbing uygulanarak servisin kadrolarının çoğunu hedef alan bir önceki tasfiye operasyonunun tamamlayıcısı olarak geldiğini vurguladı.

Kaynaklara göre, milis liderlerinin talimatlarında Siyasi Güvenlik Servisi’nin subay ve üyelerinden oluşan ilk partinin bu yıldan itibaren emeklilik yaşına ulaştıkları ve diğer partilerin işten çıkarılma sıralarını bekledikleri bahanesiyle emekliye ayrılması gerektiği ifade ediliyor. 1970’li yıllarda kurulan bu servisteki çalışan sayısının 20 binden fazla olduğu tahmin ediliyor.

Yerel kaynaklar, emekli etmek için hedef alınan kişilerin özellikle Sana’nın güneyindeki kentlerden ve Marib, el-Cevf ve el-Hudeyde kentlerinden geldiğini belirttiler. Kaynaklar söz konusu hamleyi “çıkarılan kişilerin yerlerine, milislere mezhepsel ve coğrafi olarak bağlı unsurları getirmeyi amaçlayan bir tasfiye operasyonu” olarak nitelendirdiler. Kaynaklar işten çıkarma sürecinin, meşru hükümetin kontrolündeki bölgelerde çalışmaya geçmek de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle işten çıkarılanların veya milislerle çalışmaya geri dönmeyi reddedenlerin değiştirilmesini içereceğine dikkat çektiler.

Siyasi Güvenlik Servisi’ndeki iki çalışandan bilgiler aktaran kaynaklar “Husi milisleri istihbarat teşkilatında başlattıkları değiş tokuş sürecinde kasıtlı olarak aile, mezhep ve coğrafyayı baz alıyor. Emekli edilenlerin yerine konulanların çoğu Saada, Amran ve Hacca illerinden geliyor. Emekli edilenlerin büyük bir kısmı, yasanın öngördüğü gibi herhangi bir iş düzenlemesi almadı ve emekli maaşı alacaklarına dair de hiçbir garanti yok. Zira milisler, Askeri Emeklilik Bölümü’nün mülklerine el koydu ve bunları savaşçılarının emrine verdi. Aynısını Sivil Servis’te çalışanların alacakları için de yaptı. Sigortalar ve Emekli Maaşları Genel Kurumu’nun fonlarına el koydu ve dört yıl önce emekli maaşlarını ödemeyi bıraktı” ifadelerini kullandılar.

Kaynaklar, bu hamlenin devletin Sivil Servisi’nde milislere sadık olan on binlerce kişiyi, emeklilik bahanesiyle çıkarılanların yerine yerleştirme adımları ile paralel olarak geldiğini, öte yandan sivil çalışanların beş yıldır maaş almadığını belirttiler.

Kaynaklar yaşananların, darbe hükümetinin başkanı Mehdi el-Meşat’ın ofisinin müdürü olarak atanan Sana’nın fiili hükümdarı Ahmed Hamid tarafından denetlenen bir değiş tokuş süreci olduğunu söylediler. Sana’daki politikacıların liderlerinden birine göre milis lideri tarafından kendisine herhangi bir siyasi çözümden önce bir gerçekliği empoze etmek için devlet kurumlarını temizleme ve milis unsurlarını tüm bu kurumlara yerleştirme sürecini denetleme görevi verildi.