Etiyopya Başbakanı, Twitter hesabından geçtiğimiz Temmuz ayında Nahda Barajı'nın ikinci aşama dolum işleminin tamamlandığını duyurduğu fotoğraflar yayınladı.

Mısır’ın gündeminde su krizi ve Nahda Barajı müzakereleri var

Küresel su forumu mart ayında Senegal’de düzenlenecek.

Mısır, mart ayında Senegal’in başkenti Dakar’da düzenlenecek 9. Dünya Su Forumu’nda Nil Nehri üzerinde inşa edilen Nahda (Rönesans) Barajı’na ilişkin Etiyopya ile yaşanan anlaşmazlığının yanı sıra su krizi, su tüketiminin düzenlenmesi ve su kaynaklarının iki katına çıkarılmasına yönelik çabaları gündeme getirecek.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati dün, bakanlığın, Dünya Su Forumu’nun stratejik ortağı olduğunu belirtirken foruma ev sahipliği yapan Senegal ile Mısır arasında ortak çalışmalar yürütüldüğünü vurguladı. Abdulati’nin verdiği bilgilere göre forumda su ve iklim değişikliği konusuna odaklanılacak. Ayrıca Afrika’nın yüzleştiği sorunlara sürdürülebilir çözümler bulunması görüşülecek.

Abdulati dün Nil Su İşleri Sektörü’ndeki yardımcılarıyla gerçekleştirdiği toplantıda, 9. Dünya Su Forumu’nun düzenlenmesine yönelik hazırlıklarda bakanlığın Senegal’e verdiği desteğe dikkat çekti. Bakan Abdulati, foruma yönelik hazırlıklar için iki ülkeden oluşturulan çalışma grubunun üyeleri arasındaki mevcut koordinasyonu gözden geçirdi. Forumun düzenlenmesi için mevcut çalışma ve hazırlık planlarının yanı sıra düzenlenecek faaliyetler tartışıldı ve değerlendirildi. Aynı zamanda Mısır’ın su konusundaki zorluklarla mücadele konusunda ve su kaynaklarının entegre yönetimindeki başarılı deneyimleri, su arıtma ve yeniden kullanımı alanında tecrübelerini aktarmak üzere Sulama Bakanlığı ve Ulusal Su Araştırma Merkezi’nin konferans faaliyetlerine katılması gündeme geldi. Ayrıca bakanlığa bağlı bölgesel eğitim merkezinin, forum kapsamında düzenlenecek sunuma katılması konusu da ele alındı.

Görüşmede, 9. Dünya Su Forumu’ndan başlayarak kasım ayında Mısır’da düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP27) devam edecek şekilde ortak bir yol izlenmesi ve su kıtlığı yaşayan bölgelerde sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesi için 4. Kahire Su Haftası sırasında başlatılan siyasi diyalogun tamamlanması da gündemdeydi. Bununla birlikte, 2023 yılında New York’ta düzenlenecek olan Uluslararası Eylem On Yılı Yaşam için Su planının ara dönem konferansında, Afrika ülkelerinin dünyaya yönelik mesajların ileten tavsiyelerin de forumda sunulması için hazırlık yapıldı.

Abdulati, bakanlığın forumun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve çeşitli ülkelerin etkinliğe katılımının artırılmasına yönelik kararlılığını vurguladı. Bu tür uluslararası toplantıların, ülkeler arasında koordinasyon ve iş birliğini sağlamadaki ve su konusunda vizyon ve fikir alışverişinde bulunmalarını sağlamadaki önemine dikkat çekti. Vizyon ve fikir alışverişinde bulunmanın, birçok ülkede suyla ilgili sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hayata geçirilmesinde etkili olduğunu vurguladı.

Bakan’ın belirttiğine göre Mısır ile Senegal arasında, 4. Kahire Su Haftası etkinliklerinde su alanında mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptının hedefinde, 9. Dünya Su Forumu ve Kahire’deki Su Haftaları gibi iki tarafın ev sahipliği yaptığı etkinliklere hazırlıkta taraflar arasında iş birliğinin sağlanması vardı. Bunların yanı sıra “Dakar 2022 Girişimi” kapsamındaki projelerin hayata geçirilmesi için karşılıklı iş birliği, iki ülkenin su sektöründeki kamu ve özel sektör kuruluşları arasında, özellikle coğrafi bilgi sistemleri, uzaktan algılama ve sel tahminlerine yönelik teknolojik alanlarda bilgi ve tecrübe alışverişinin teşvik edilmesi de mutabakat zaptında yer aldı.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre Mısır heyeti forumda, şu anda durmuş haldeki Nahda Barajı müzakerelerinde Etiyopya’nın Mısır ve Sudan ile uzlaşmaya varmamasını da gündeme alacak. Mısır, ülkesinin su kaynaklarını etkilemesinden endişelendiği için Etiyopya’nın 2011’den bu yana inşasına devam ettiği, Nil Nehri’nin ana kolu üzerinde kurulan baraj konusuna büyük önem veriyor. Barajın olumsuz etkilerinin önlenmesini garanti altına alan bağlayıcı bir yasal anlaşmanın yapılmasını talep ediyor.