AB’den Filistin’deki sanayi şehirlerine 9 milyon euroluk destek

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Avrupa Birliği (AB) ile Filistin Sanayi Şehirleri Teşvik Programı’na 9 milyon euro değerinde desteği öngören bir anlaşma imzaladı. Bu desteğin 7 milyon eurosu Gazze Sanayi Bölgesi’nde kullanılacak.

Iştiyye, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürlüğü Direktörü Henrike Trautmann ile Ramallah’da düzenlenen imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, 9 milyon euronun Yatırım Teşvik Kanunu ve Sanayi Şehirleri Kanunu kapsamında, sanayi şehirlerindeki yatırımcılar ve şirketlere yönelik teşvikleri desteklemeye ayrıldığını bildirdi.

Başbakan, “7 milyon euroluk hibe, bu programın merkezinde yer alan Gazze’deki sanayi bölgesinin desteklenmesi için ayrıldı. Çocuklarımıza sektörde istihdam yaratmayı amaçlıyoruz. Ayrıca Beytullahim Sanayi Bölgesi ve Eriha Tarım Sanayi Bölgesi’ne de 2 milyon euro tahsis edilecek” dedi.

Iştiyye, yatırımcılara sağlanan bu hibelere ek olarak, onları yatırıma teşvik edecek vergi ve harçlarda her türlü teşvik ve kolaylıklar bulunduğunu ifade etti.

AB’ye Filistin’e ve özellikle sanayi bölgelerine verdiği sürekli destek için teşekkür eden Başbakan, anlaşmanın hükümetin yerli ürünün artırılmasına, ihracatın teşvik edilmesine ve Filistinli gençler için iş fırsatları yaratılmasına katkıda bulunacak reform politikaları açısından önemine vurgu yaptı.

Şarkul Avsat