Kazanan iki projenin her birine 100 bin dolarlık bir ödül verilecek (Şarku’l Avsat)

Kızıldeniz Laboratuvarı’nın üçüncü etkinliğine başvurular başladı

Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali bünyesinde kurulan Kızıldeniz Laboratuvarı, Suudi ve Arap yönetmen, yapımcı ve senaristleri 6 Ocak-11 Şubat tarihleri arasında kayıt olmaya davet ederek, üçüncü etkinliği için başvurunun açıldığını duyurdu.

Kızıldeniz Laboratuvarı, TorinoFilmLab ile işbirliği içinde bazı film yapımcılarını seçecek ve onlara film yapımının tüm aşamalarına ilişkin eğitim ve gelişim sağlayacak.

Söz konusu kuruluş, profesyoneller, eğitmenler ve dünyanın dört bir yanından uzmanların katılımıyla, film oluşturma sürecinin her adımını içeren beş atölye çalışmasıyla on aylık eğitim programı sunuyor.

Kızıldeniz Laboratuvarı Müdürü Cumana Zahid, “Sinema perdesinde fikirleri sanat eserlerine dönüştürmek için yoğun bir eğitim programı oluşturuyoruz. Kızıldeniz Laboratuvarı’nın üçüncü etkinliğinde keşfedeceğimiz yaratıcı yetenekleri görmek için sabırsızlanıyoruz. Yerel ve uluslararası düzeyde hedefimiz, yerel yeteneklerimize yatırım yapıp, onlara başarı ve farklılık için gerekli araçları sağlayarak Suudi film endüstrisinin refahına katkıda bulunmaktır” dedi.

Çalıştaylar İngilizce olarak gerçekleştirilecek ve ihtiyaç duyanlar için Arapça çeviri seçeneği de sunulacak.

Katılımcılar ayrıca, kazanan iki projenin her birinin 100 bin dolarlık bir ödül ile onurlandırılacağı yıllık Kızıldeniz Laboratuvar Prodüksiyon Ödülleri için yarışacak.

Kazananların filmleri, bir sonraki Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali’nde gösterime sunulacak.

Kızıldeniz Laboratuvarı, TorinoFilmLab ile işbirliği içinde sinema konusunda yetenek sahibi olanları güçlendirmeyi amaçlıyor.