Afganistan’daki yeni Taliban hükümetinde Afganistan Başbakan Yardımcısı olan Molla Abdulgani Birader

Molla Abdulgani Birader’den uluslararası topluma “Afganistan’a yardım edin” çağrısı

Afganistan’da hali hazırda devan eden kar ve şiddetli yağmur, can ve mal kaybına sebep oluyor.

Afganistan Başbakan Yardımcısı Molla Abdulgani Birader, sıcaklığın sıfırın altına düşmesi, yoğun kar yağışı ve yağmurun sel baskınlarına yol açmasıyla on binlerce Afgan’ın hayatını etkilendiği doğal afetler sebebiyle, uluslararası toplumu ve insani yardım kuruluşlarını Afgan halkına acil yardım sağlamaya çağırdı.

Birader dün yayınladığı görüntülü mesajda, dünyanın baskıcı yaptırımlara son vermesi gerektiğini belirterek, kritik olarak nitelendirdiği durumu ele almak için dünyanın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Molla Abdulgani ayrıca, uluslararası toplumun siyasetten uzaklaşmasının ve insani kaygılar için üzerine düşeni yapmasının zamanının geldiğini kaydetti. Birader, ülke halkının doğal afetlerin etkileriyle başa çıkmaya tam olarak hazır olduğunu ve mağdurlara yardım sağlamak için Afgan devlet yetkililerine direktifler verildiğine dair güvence verdi.

Afganistan’da hali hazırda devan eden kar ve şiddetli yağmur, can ve mal kaybına sebep oluyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Taliban Hareketi’nin iktidarı ele geçirmesinin ardından ülkelerin yardım akışını kesmesiyle Afganistan büyük bir insani krizle karşı karşıya kaldı.

Şarku’l Avsat