Irak’ta Sadr hareketinden bir lidere suikast düzelendi

Irak meclisinin toplanmasına saatler kala Sadr hareketinden bir lidere suikast

Irak basınında yer alan haberlere göre, dün akşam Sadr hareketi liderlerinden Muslim İdan’a kimliği belirsiz kişilerce suikast düzenlendi.

Şarku’l Avsat’ın Al-Arabiya kanalından aktardığı habere  göre, güvenlik güçleri Maysan vilayetinde İdan’ın cesedini buldu.

Polis cesedi adli tıpa naklederken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İdan suikasti, 10 Ekim’de yapılan seçimlerde 73 sandalyeyle birinci olan Sadr hareketinin önderliğinde yapılacak ilk meclis oturumuna saatler kala gerçekleşti.

Şii lider Mukteda es-Sadr, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkedeki bir sonraki ulusal çoğunluk hükümetinde mezhepçiliğe, etnik kökene, milislere veya yolsuzluğa yer olmadığını vurguladı.

Sadr söz konusu tweetinde, “Mezhepçiliğe veya ırkçılığa yer yok. Kürtlerin, Sünni ve Şii azınlığın haklarını, Sünnilerin de azınlık Şii ve Kürtlerin haklarını savunacağı bir ulusal çoğunluk hükümeti için yer var” diye ekledi.

Artık milislere yer olmadığını, herkesin orduya, polise ve güvenlik güçlerine destek vereceğini belirten Sadr, “Bugün halkla birlikte tahakküme hayır dediğimizi ilan ediyoruz. Kararımız Iraklı, Şii, Sünni, Kürt, Türkmen, Hristiyan, Feyli, Şabak, Ezidi ve Sabi. Bu ne doğu, ne batı da olan bir Irak mozaiğidir” diye ekledi.

Şarku’l Avsat