Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik (SABA)

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik’ten safları sıkılaştırma çağrısı

Amalika Tugayları, Yemen Ulusal Ordusu ve Halk Direniş Güçleri’nin Şebve ve Marib’de elde ettiği zaferler üzerine Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Yemenlilerin birliğine vurgu yaptı ve savaşın pusulasının değiştirilmesine karşı uyarılarda bulundu.

Resmi kaynaklar, Abdulmelik’in son saha gelişmeleri ve İran destekli Husi milislerine karşı alınan zaferler ışığında Marib Valisi Sultan el-Arede tarafından vilayetteki askeri, hizmet ve insani koşullar hakkında brifing aldığını belirtti.

Yemen Başbakanı, Marib Valisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, valilikteki askeri, güvenlik, hizmet ve insani koşullardaki son gelişmeler, yerel yönetimin bununla başa çıkmak için gösterdiği çabalar ve gerekli ihtiyaçlar hakkında hazırlanan kapsamlı bir raporu dinledi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın aktardığına göre Abdulmelik, “Yemenlilerin savaşı açık ve düşmanları bir. Ortak çabalarla Yemenliler ve tüm Araplar, İran’ın kanlı ve yıkıcı projesine karşı zafer kazanacak. İran destekli Husi darbesinden kaynaklanan ve herkesi tehdit eden tehlike karşısında büyük bir farkındalığın olması sayesinde, pusulayı veya savaşın gidişatını bozmaya yönelik herhangi bir girişim başarılı olmayacaktır” açıklamalarında bulundu.

Abdulmelik, ulusal ordu, halk direniş güçleri, aşiret mensupları ve Yemen halkının, Suudi Arabistan liderliğindeki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun desteğiyle, Marib cephelerinde elde ettiği zaferler ve saha ilerlemelerine yönelik övgüde bulundu.

Yemen Başbakanı, Marib vilayetinde yerinden edilenlere barınma ve yardım hizmetleri verilmesi ve ölenlerin ailelerinin ve yaralıların bakımının sağlanması için çabaların iki katına çıkarılması talimatını verdi. Abdulmelik, dönüm noktası niteliğindeki bu savaşta ortaya konan cesaret, kararlılık, halk ve kabile desteğinin yanı sıra devletin yeniden inşa edilmesini tamamlama ve darbeyi sona erdirme konularındaki yüksek kararlılığı övdü.

Abdulmelik, ülkenin her bir karış toprağını Husi milislerinin kontrolünden kurtarana kadar hükümetin bu var olma savaşını kazanmak için tüm desteği ve yetenekleri sağlayacağını ve bunları kullanacağını söyledi.

Yemen Başbakanı, Şebve Valisi Ivad el-Avlaki ile yaptığı telefon görüşmesinde, Amalika güçlerinin meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun desteğiyle kentte kazandığı kahramanca zaferleri övdü.

İran’ın Yemen’deki kanlı projesini iptal etme, devletin yeniden inşasını tamamlama ve Husi darbesine son verme ışığında gelen bu zaferlere dikkat çeken Abdulmelik, Usaylan ve Beyhan ilçelerini kurtarmak için savaşçılar tarafından rekor sürede yapılan büyük fedakarlıklar ve Şebve vilayetinin geri kalan topraklarını kurtarmak için ortaya konan yüksek motivasyonu memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Suudi Arabistan liderliğindeki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun önemli ve etkili rolüne ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu zaferlerin elde edilmesinde aktif katılımına dikkat çeken Yemen Başbakanı, Şebve vilayetindeki yerel otoritenin liderliğine ilçelerdeki ve kurtarılmış bölgelerdeki durumu normalleştirme ve vatandaşların ihtiyaçlarını acilen karşılama talimatı verdi.

Abdulmelik, hükümetin, durumu normalleştirme ve kurtarılmış bölgelerde yeniden inşa ve kalkınma adımları atma bağlamındaki tüm çabalara verdiği desteği dile getirdi.

Şarku’l Avsat