Suudi Tasarım Festivalin’den bir kare (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Tasarım Festivali, Riyad’ı küresel tasarım sahnesinde ön saflarına taşıyor

Festivalde, yerel kültürü güzel ve modern bir şekilde temsil eden 20 markayı tek çatı altında buluşturan Suudi Tasarım Haftası ziyaretçileri yerel dünyadan çağdaş bir yolculuğa çıkaran benzersiz deneyim sunmak için tasarlandı.

Suudi Arabistan Tasarım Festivali, öğrenmeye, keşfetmeye, tasarıma ve geleceği yeniden hayal etmeye ilgi duyanları bir araya getiren sanatsal ve yaratıcı bu platformu keşfetmek üzere kapılarını ziyaretçilerine açarak faaliyetlerini başlattı. Suudi Arabistan’ın küresel kültürün ve yaratıcılığın bir parçası olması, diyaloğu teşvik eden ve yerel yeteneklere fırsatlar sunan bir platform oluşturması, sosyal ve ulusal kalkınmaya katkıda bulunuyor.

Ortadoğu’da türünün ilk örneği olan tasarım festivali, “Bağlantı-İnovasyon-İşbirliği” sloganıyla 9 – 29 Ocak tarihleri ​​arasında Diriye şehrinin Jax bölgesinde Mimari ve Tasarım Organizasyonu tarafından düzenleniyor. Festival, tasarımın dönüştürücü gücüne odaklanarak Suudi Arabistan’ın başkentini dünyadaki yaratıcı şehirler merkezine koymayı ve ülkedeki yaratıcı kültürel tarih endüstrisinin çekirdeğini oluşturmayı hedefliyor.

Festivalde, Mimari ve Tasarım Organizasyonun özellikle en önemli stratejik programlarını ve girişimlerini, tasarım alanında yenilikçi deneyimlerini sunan bir dizi ürününün tanıtıldığı birçok sergi yer alıyor. Ayrıca, yerel kültürü yansıtmak, ulusal yetenekleri güçlendirmek, yaşam kalitesini iyileştirmek ve Suudi Arabistan’ı küresel yaratıcı sahnenin ön saflarına taşımak için tasarım ve mimari alanında mükemmelliği desteklemesi amaçlanıyor.

Misk Sanat Enstitüsü’nün festivale katılımı, Arap dünyasının dört bir yanından çağdaş görsel kültürün estetiğini sergiliyor. Ayrıca Kahire’deki Alman Üniversitesi’nin iki yılda bir düzenlediği yarışmada seçilen en iyi yüz Arap afişi sergileniyor. Çeşitli Arap ülkelerinde ve yurt dışında da sergilenen afiş sergisi şimdi de, afişin kamusal alanlarda bir iletişim aracı olarak statüsünü geliştirmek ve afişin rolü, kompozisyonu, içeriği ve uygulama tekniklerini tartışmaya açmak amacıyla Suudi Tasarım Festivali’nde yer alıyor.

Kral Abdulaziz Dünya Kültür Merkezi (Ithra), hurma ağacının kültürel ve estetik mirasına vurgu yapan, ‘Fasila’ modeliyle festivale katılıyor. Ithra’nın kanatları hurma yapraklarından meydana geliyor ve kanatlara güneş ışığı vurduğunda, ışık hurma yapraklarından geçiyormuş izlenimi veriyor.

Yerel yetenekler ve yaratıcı işbirlikleri için bir buluşma fırsatı olan festival, 21 gün boyunca festivalin temasıyla ilgili birçok konuya ışık tutan atölye çalışmalarının yanı sıra, farklı sektörlerde tasarım alanına ilgi duyanları bir araya getirme, deneyimlerini ve uzmanlıklarını zenginleştirme için özgür bir ortam yaratma fırsatı sunuyor.

Festivalde, yerel kültürü güzel ve modern bir şekilde temsil eden 20 markayı tek çatı altında buluşturan Suudi Tasarım Haftası ziyaretçileri yerel dünyadan çağdaş bir yolculuğa çıkaran benzersiz deneyim sunmak için tasarlandı.

Festivalde ayrıca aralarında yerel ve uluslararası tasarımcıların ve Suudi tasarımcıların önderlik ettiği projelerin yanı sıra orta ve küçük ölçekli işletmeler ve benzersiz markalar için tasarım platformu (pazarı) da yer alıyor. Aynı zamanda, farklı yaş gruplarından katılımcıların ziyaretlerini arttırmak ve bu özgün yaratıcı kültürel alandaki bilgilerini geliştirmek için fonksiyonel tasarım enstalasyonları, canlı atölyeler ve çocuklara özel programlar yer alıyor.

27 Ocak’ta ise, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki el-Ula bölgesinin mirasından, peyzaj alanlarından, sanatsal ve kültürel miraslarından ilham alan olağanüstü tasarımlara verilen el-Ula Tasarım Ödülü’nün ilk sonuçlarının açıklanması planlanıyor.

Şarku’l Avsat