Umman Sultanı: Ülkenin kazanımlarını korumak için ilerliyoruz

Umman Sultanı Heysem bin Tarık, ülkenin yerli yatırımı teşvik ettiğini söyleyerek, iş imkanlarının sağlanmasında özel sektörün önemine vurgu yaptı.

Heysem bin Tarık, bugün iktidara gelişinin ikinci yıl dönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada, “Gençlerin yolculuğumuza aktif katkılarına odaklanıyoruz. Finansal yörüngedeki olumlu değişimden memnunuz, ekonomik ve finansal performansımız 2040 Vizyonu planına göre gelişiyor. Gençleri ulusun inşasına dahil etme konusunu hükümetimizin ilgi odağı haline getirdik. Nitelikli çocuklarımıza iş imkanı sağlamak için devletin kamu ve özel sektörlerine öncülük etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Ulusun kazanımlarını korumak için mümkün olan her şeyi yapacağını dile getiren Umman Sultanı, “Yerel yatırım, gelir kaynaklarını çeşitlendirmenin temel taşlarından biridir, bu yüzden yerel sermayenin yatırımını teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Heysem bin Tarık, 11 Ocak 2020’de iktidara geldiği ilk günden beri, her konuşmasında ülkenin merhum Sultanı Kabus bin Said’in başardıklarını korumaya ve onun üzerine inşa etmeye devam ettiğini vurguladı.

Hükümdarlığının ilk yılında, devlet kurumlarını yeniden yapılandırmak ve başarıları hızlandırmak için bir dizi kararname yayınladı.

Heysem bin Tarık, Ağustos 2020’de, yeni sultanın belirlenmesi ve parlamentonun işleyişiyle ilgili bazı yasalarda değişikliği öngören, bazı bakanlıkların yeniden yapılandırılması, bazılarının oluşturulması ve bazılarının adının değiştirilmesini içeren, devletin birçok organını yeniden yapılandırdığı 28 kararname yayımladı.

Tahta çıkışının birinci yıldönümü olan 11 Ocak 2021’de ise, imzaladığı kararname ile yönetim otoritesinin devrinde belirli ve istikrarlı bir mekanizma oluşturma hedefiyle Umman tarihinde ilk kez Veliaht Prens belirlenmesi yasalaştırıldı.

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılması ve ekonomik yansımalarını ele almakla görevli bir üst komite de kuruldu.

Ülkede gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), 2021’in üçüncü çeyreğinin sonunda artarak 24,2 milyar riyal kaydetti. Beklentiler, GSYİH’nin bu yıl için 32 milyar riyale ulaşacağına işaret ediyor.

Tüm kredi derecelendirme kuruluşları, 2014 yılından bu yana devam eden düşüşlerin ardından bu yıl Umman için görünümlerini durağan ve pozitif olarak revize etti.

Eylül 2021’e kadar mal ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42,2, emtia ithalatı ise Eylül 2021’e kadar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,3 arttı.

Umman Merkez Bankası’nın döviz rezervleri, geçen yılın Aralık ayı sonunda yaklaşık 14 milyar dolar iken, 2021 Aralık ayı sonuna kadar yüzde 31 artarak 18 milyar dolara ulaştı.

Şarkul Avsat