Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile İran Yollar ve Şehirler İnşaat Bakanı Rüstem Kasemi (SANA)

İranlı bir heyet Şam’da Esed ile görüştü

İran Yollar ve Şehirler İnşaat Bakanı ve İran-Suriye Ortak Ekonomik Komitesi Başkanı Rüstem Kasemi başkanlığındaki bir heyet dün Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret etti.

İran ekonomi heyeti, dünkü görüşmede Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile kamu ve özel sektörde ikili çalışma alanlarının genişletilmesi ve ortak yatırımların teşviki konusunu görüştü.

Esed, Suriye ve İran’ın ortak stratejik faydasını sağlayacak ve her iki ülkedeki iş sektörlerini birbirine bağlayacak yeni projeler oluşturmanın önemini vurguladı.

2018’den bu yana Deyr-i Zor vilayetinde askeri üslerini kuran, Ebu Kamal şehri ve Irak ile olan sınır kapısı üzerindeki kontrolünü elinde tutan İran, Irak ve Suriye üzerinden kendisini Akdeniz ve Lübnan’a bağlayan bir kara koridoru oluşturma hedefine ulaşmaya çalışıyor.

Bu proje, İsrail’in Suriye’deki İran hedeflerine yönelik devam eden askeri saldırıları gibi birçok engelle karşılaştı.

İran Suriye’ye sevkiyat için Akdeniz kıyısındaki Lazkiye Limanı’nı kullanırken, Mart ayında, İran ile Suriye arasında mal taşımak için düzenli bir nakliye hattının kurulduğu açıklandı.

Tahran ve Şam arasında yapılan bir anlaşmaya göre, yük gemileri ayda bir kez İran’dan Suriye’ye düzenli olarak mal taşıyor.

İsrail geçtiğimiz ay iki kez Lazkiye Limanı’nı hedef aldı. Medya kuruluşları söz konusu saldırıların ‘deniz yoluyla İran’dan kaçırılan gelişmiş silahları’ hedef aldığını vurguladı.

Şarku’l Avsat