Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah. (KUNA)

Körfez’den Çin’e serbest ticaret müzakerelerini hızla tamamlama çağrısı

Kuveyt ve Çin dün, Çin’in Jiangsu bölgesindeki Wuxi şehrinde düzenledikleri resmi müzakere oturumunda, bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmelerin yanı sıra ortak çıkarlar konularını görüştü.

KUNA haber ajansına göre Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah’ın başkanlık ettiği toplantıda ikili iş birliği ve ortak koordinasyon konuları tartışıldı.

Çin ekonomisinin büyük ölçüde bağımlı olduğu petrol fiyatlarında artış yaşanan bir dönemde gerçekleşen görüşmeler, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi dört ülkenin geçtiğimiz pazartesi gününden bu yana Çin’e düzenlediği beş günlük ziyaret ile eş zamanlı gerçekleşti.

Çin’e ziyaret gerçekleştiren iismler arasında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah, Umman Dışişleri Bakanı Sayyid Badr bin Hamad bin Hamoud al Busaidi, Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid Al Zayani ve KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el Hacraf Körfez bulunuyor. Ziyaretlerin Çin ile Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesine katkı sağlayabileceği belirtiliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wen Bing ziyarete ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Pekin, ziyaretin Çin ile KİK ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlenmesine yol açmasını ve iki taraf arasındaki diyalog ve işbirliğinin daha verimli olmasını sağlamasını umut ediyor. Ortak kalkınmamızı sağlamak için Körfez İşbirliği Konseyi’nin tüm ülkeleriyle çalışmaya hazırız.”

KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el Hacraf da Körfez-Çin ilişkilerinin önemli olduğunu vurguladığı açıklamasında KİK ülkelerinin ortak çıkarlara ulaşmak amacıyla taraflar arasında çeşitli alanlarda işbirliği ve dostluk ilişkilerini güçlendirme konusundaki isteğine işaret etti.

Hacraf’ın bu açıklamaları, Çin’in Wuxi kentinde Körfez Müzakere Heyeti Başkanı Abdurrahman el-Harbi’nin de katıldığı, Çin Dışişleri Bakanı ile yaptığı resmi görüşme sırasında geldi.

Görüşmeler sırasında,  9 Kasım 2020’de gerçekleştirilen Körfez- Çin toplantısı ile 24 Mart 2021 Riyad’da KİK Genel Sekreteri ile Çin Dışişleri Bakanı arasında gerçekleştirilen toplantının sonuçları gözden geçirildi. Taraflar stratejik, ekonomik, sağlık ve kalkınma alanlarında işbirliğini geliştirmek için takibin önemini vurguladılar.

Toplantıda, iki taraf arasındaki serbest ticaret müzakerelerinin seyri ve onuncu müzakere turu hazırlıkları gözden geçirilirken özellikle Çin’in Körfez İşbirliği Konseyi’nin ilk ticari ortağı olması sebebiyle bölgesel güvenlik ve istikrarın artırılmasına yönelik ortak çıkarlar ele alındı.

Taraflar, ortak kalkınmayı sağlamak için karşılıklı iş birliği alanlarını daha da derinleştirmek, işbirliği düzeyini yükseltmek ve zorluklarla yüzleşmek amacıyla mümkün olan en kısa zamanda KİK ve Çin arasında stratejik ortaklık kurulmasının önemi üzerinde anlaştılar.

Körfez-Çin ilişkilerinin gelişmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren taraflar, KİK ve Çin işbirliğinin güçlendirilmesinin, iki tarafın da temel ve uzun vadeli çıkarları ile uyumlu olduğunu vurguladılar. Açıklamada tarafların, ortak çıkarları korumak için ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya ve karşılıklı desteği güçlendirmeye devam edeceği bildirildi.

İki taraf, yeni ufuklar ve iş birliği alanlarının genişletilmesinin yanı sıra Körfez ve Çin arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin bir an önce tamamlanmasının gerektiğini belirterek 2022-2025 yılları arasında KİK ile Çin arasındaki stratejik diyalog için ortak eylem planını mümkün olan en kısa sürede imzalamaya karar verdiler.

KİK ile Çin arasındaki serbest ticaret müzakerelerinin bir an önce tamamlanması gerektiği belirtilen açıklamada, yakın bir zamanda Körfez ve Çin arasındaki serbest ticaret bölgesi oluşturulması konusunun gerekliliğine işaret edildi.

Açıklamada, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bu dönemde Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Umman Sultanlığı dışişleri bakanlarının ziyaretlerini kabul ettiği belirtildi. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı ile gerçekleştirilen telefon görüşmesinde derinlemesine görüş alışverişinde bulunulduğu, bunun yanı sıra çok taraflılık taahhüdü, bölgesel güvenliğin korunması ve karşılıklı yarara dönük işbirliğinin teşviki konusunda koordine olmanın öneminin gündeme geldiği kaydedildi.

Şarku’l Avsat