Profesör Bieliński, Bronz Çağı'na ait benzer taştan oyun tahtalarının nadir de olsa bulunduğunu belirtti (J.Sliwa / PCMA UW)

Umman’da 4 bin yıllık masa oyunu bulundu

Varşova Üniversitesi ve Umman Turizm Bakanlığı’ndan bir grup arkeolog ülkenin kuzeyinde bulunan Kumayra Vadisi’nde 4 bin yıllık masa oyunu kalıntılarını buldu.

Şarku’l Avsat’ın İngiltere merkezli Daily Mail’den aktardığı habere göre kazı çalışmalarında eski bir yerleşim yerinde yürütülen çalışmalarda arkeologlar, bir odanın kalıntıları arasında, ortasında küçük bir delik bulunan 13 kareli bir taş oyunu buldu.

Varşova Üniversitesi’nde görevli ve kazı ekibinin başkanı olan Arkeolog Piotr Bielinski, keşfin oldukça nadir olduğunu belirtti. Bielinski, “Burada keşfettiğimiz masa oyununa benzer başka bir masa oyunu Mezopotamya’da bulundu. Hindistan’da ise benzer masa oyunları keşfedildi” dedi. Oyunun kurallarının belirlenmesinin imkansız olduğunu belirten arkeolog, keşfedilen masa oyununa en fazla benzeyen oyunun tavla oyunu olabileceğini açıkladı.

2015 yılında Kumayra Vadisi’ndeki çalışmaların başlamasından bu yana arkeologlar, insanların madencilik faaliyetlerinde ustalaştığı Demir Çağ dahil olmak üzere 5 farklı arkeolojik döneme ait kalıntılar ve eserler ortaya çıkarttı.

Şarku’l Avsat